Dobre Miasto otrzymało karetkę od niemieckiego Caritasu

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 12:01

Od 31 maja Szpital Powiatowy w Dobrym Mieście ma nową karetkę pogotowia ratunkowego. Jest to podarunek od zaprzyjaźnionego Powiatu Osnabrück i tamtejszego Caritasu.

Dobre Miasto otrzymało karetkę od niemieckiego Caritasu
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

ZOZ Szpital w Dobrym Mieście od dłuższego czasu starał się o zakup nowego ambulansu. Wprawdzie placówka dysponowała dwoma pojazdami ratunkowymi, jednym ambulansem i jedną karetką transportową, ale oba były bardzo wysłużone. Każdy z pojazdów miał już blisko 400 tys. kilometrów przebiegu.

Tymczasem, jak wyjaśnia starostwo powiatowe w Olsztynie, karetki z Dobrego Miasta służą pomocą medyczną w nagłych wypadkach ponad 40 tys. mieszkańców, którzy zamieszkują obszar 732 km kw., z licznie rozproszonymi wioskami oraz mniejszymi i większymi miejscowościami z gmin Dobre Miasto, Dywity, Jonkowo, Świątki i Lubomino.

Koszt nowego ambulansu wraz z podstawowym wyposażeniem to pół miliona zł. Na taki wydatek nie było stać szpitala. Dyrektor placówki poprosił o pomoc w zakupie wojewodę Artura Chojeckiego, który jako rządowy urzędnik odpowiada za ratownictwo medyczne w regionie. Odmówił, tłumacząc się brakiem pieniędzy.

W tej sytuacji pomoc zadeklarował starosta olsztyński. Rozwiązanie problemu przyniosła kwietniowa wizyta delegacji powiatu olsztyńskiego w partnerskim Osnabrück. Wówczas to Franze Loth, szef Caritas Osnabrück, obiecał staroście olsztyńskiemu Andrzejowi Abako, że taką karetkę przekaże. Pojazd trafił już do szpitala w Dobrym Mieście.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum