Dobra wiadomość dla pacjentów: wracają zabiegi planowe w szpitalach

Autorzy: PAP; KG • Źródło: PAP, WOK04 maja 2021 08:23

Od 4 maja wznowione zostają zabiegi planowe w szpitalach ograniczone lub zawieszone w ostatnich tygodniach ze względu na pandemię Covid-19.

Dobra wiadomość dla pacjentów: wracają zabiegi planowe w szpitalach
Kolejne województwa przygotowują plan odmrożenia ochrony zdrowia w swoim regionie. Ubędzie łóżek covidowych. Fot. Fotolia
  • NFZ wydał w ubiegłym tygodniu zalecenie, by od 4 maja wznowić ograniczoną lub zawieszoną realizację świadczeń wykonywanych planowo
  • Decyzję umotywowano poprawą sytuacji epidemicznej
  • 8 marca Fundusz zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne. 

Tak robią to w województwie łódzkim

Plan odmrożenia ogłoszono m.in. w województwie łódzkim, gdzie 500 miejsc szpitalnych, w tym 250 w Łodzi odzyskało swoje dawne funkcje. Placówkami covidowymi przestały być m.in.: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi oraz szpitale w Łęczycy, Głownie, Wieruszowie i Rawie Mazowieckiej.

Ponad połowa z przywróconych do systemu ochrony zdrowia 500 łóżek dotyczy specjalizacji internistycznej, której najbardziej brakowało w regionie.

W szpitalach w Łódzkiem zabezpieczono ponad 2,3 tys. łóżek covidowych, z których ponad 500 pozostaje wolnych. Nadal będzie działał szpital tymczasowy w łódzkiej hali Expo, w którym obecnie na 272 miejsca zajętych jest 66.

Czytaj też: Łódzkie uwalnia 500 szpitalnych łóżek covidowych. Kiedy powrócą zabiegi planowe?

Potrzebny plan odmrażania ochrony zdrowia

Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zwraca uwagę, że luzowanie obostrzeń w gospodarce to dobre posunięcie, ale brakuje w tej strategii prawdziwego odmrażania ochrony zdrowia.

- Nie działały przez miesiące diagnostyka, rehabilitacja, możliwość zabiegu planowego, leczenia w prawidłowy sposób. Więc dzisiaj oczekuję od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego przedstawienia powrotu do normalności w ochronie zdrowia - zauważa szef ludowców, który jest lekarzem.

Pytam, co zrobimy z zabiegami planowymi, czy zostaną zwiększone kontrakty.

- One naszym zdaniem powinny zostać zwiększone, żeby szpitale mogły funkcjonować normalnie. Trzeba wypłacić wszystkim szpitalom należne im pieniądze, nie powodować pogłębiania się zadłużenia. Należy też docenić pracowników nie tylko tych, którzy walczyli z covidem, ale też tych, na których barki spadnie teraz dużo pracy - dodaje Kosiniak-Kamysz.

Więcej: Kosiniak-Kamysz: brakuje planu odmrażania ochrony zdrowia

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum