Do NFZ zaczynają spływać rachunki elektroniczne z aptek

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 13:58

Aptekarze mają problem z przesyłaniem do oddziałów NFZ rachunków elektronicznych, ponieważ na portalach internetowych niektórych oddziałów płatnika nie zaktualizowano oprogramowania. Apteki mogą nie dostać na czas refundacji, co zachwieje ich płynnością finansową i utrudni zakupy kolejnych partii leków.

- Od północy w poniedziałek (16 stycznia) powinniśmy mieć możliwość przesłania Funduszowi rachunków elektronicznych za zrealizowane recepty. Nie można wysłać rachunku, więc na czas nie dostaniemy refundacji - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej Stanisław Piechula.

Dodał, że Fundusz powinien już dawno zainstalować aktualizacje oprogramowania, a niektóre oddziały NFZ dopiero testują format raportów refundacyjnych XML.

- Aktualizacja została rozpoczęta w czwartek (12 stycznia) i zakończona w poniedziałek (16 stycznia) po 15-tej.Trwało to kilka dni ze względu na wielkość oddziału. Z mojej wiedzy wynika, że miała być dostępna od poniedziałku, jednak bez podania konkretnej godziny - wyjaśnił Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Zapytaliśmy we wtorek (17 stycznia) Andrzeja Troszyńskiego, rzecznika NFZ, czy istnieje już możliwość przesyłania elektronicznych rachunków z aptek do oddziałów NFZ. Zapewnił nas, że system działa.

- Apteki mogą się rozliczać. Jednakże na przeprowadzenie testu systemu obie strony - NFZ i aptekarze - miały faktycznie mało czasu. Tam, gdzie będzie to konieczne, dyrektor OW NFZ może przedłużyć termin rozliczeń - zaznaczył Troszyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum