Do 9 grudnia AOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w szpitalach i przychodniach. Od tego mogą zależeć podwyżki w 2023 roku

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, AOTMiT28 listopada 2022 12:07

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydłużyła do 9 grudnia 2022 roku termin składania danych o wynagrodzeniach obowiązujących w szpitalach i przychodniach.

Do 9 grudnia AOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w szpitalach i przychodniach. Od tego mogą zależeć podwyżki w 2023 roku
AOTMiT wydłużył termin składania informacji o wynagrodzeniach w szpitalach i poradniach Fot. Shuttertock
  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) ponownie zbiera dane o pensjach w szpitalach i przychodniach
  • To na podstawie m.in. tych danych wydała w tym roku rekomendacje dotyczące zmiany sposobu i poziomu finansowania świadczeń w związku wprowadzoną podwyżką najniższych wynagrodzeń
  • Tym razem Agencję interesują dane za wrzesień 2022 roku, a informacje, których przekazania oczekuje, objąć powinny wszystkich pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia

AOTMiT wydłużyła termin składania informacji o wynagrodzeniach w szpitalach i poradniach 

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ponownie gromadzi informacje o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Termin, do którego należy dostarczyć dane, wydłużyła do 9 grudnia 2022 roku. 

Przypomnijmy, że to na podstawie opracowanych w ten sposób raportów Agencja wydała w tym roku rekomendacje w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, których realizacja miała zapewnić środki na wypłatę realizowanych od lipca br. podwyżek najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. 

Jak czytamy na stronie AOTMiT, celem ponownej zbiórki "jest uzyskanie rzeczywistych informacji o wartości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w ramach wszystkich form zatrudnienia, a także pozyskanie danych dotyczące struktury zatrudnienia z podziałem na grupy zawodowe i kategorie personelu. Dodatkowo zgromadzone dane pozwolą na analizę w szerokim kontekście polityki zatrudniania i zarządzania kadrami".

Tym razem Agencję interesują dane za wrzesień 2022 roku, a informacje, których przekazania oczekuje, objąć powinny wszystkich pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia.

Każdy podmiot, który przekaże dane, uzyska „Mini Raport” podmiotu obejmujący wskaźniki dotyczące zatrudnienia oraz wybrane wskaźniki ekonomiczne.

Dane gromadzone są poprzez dedykowaną aplikacje dostępną na stronie https://apprkp.aotm.gov.pl.

Pracodawcy RP o wynagrodzeniach chcą rozmawiać na Zespole Trójstronnym

Po ogłoszeniu, że Agencja rozpocznie ponowne gromadzenie danych Pracodawcy RP skierowali do ministra zdrowia specjalny apel.

-  Dane finansowe dotyczące funkcjonowania podmiotu, o które zwrócił się do świadczeniodawców prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ocenie Pracodawców RP nie są danymi, o których mowa w art. 3lc ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dane finansowe, takie jak: informacje o zyskach, stratach, kosztach, amortyzacji nie są danymi dotyczącymi udzielania oraz finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, bo dotyczą one całości działalności danej jednostki, a nie stricte finansowania świadczeń (ich kosztów) - wskazują Pracodawcy RP.

- Biorąc pod uwagę powyższe, zwracam się do pana ministra z uprzejmą prośbą, aby te tak niezwykle ważne i kontrowersyjne kwestie stały się przedmiotem dyskusji w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia -  napisał prezes zarządu Pracodawców RP Rafał Baniak.

 Apel Pracodawców RP poparła także Polska Federacja Szpitali.

"Z3S jest najważniejszym forum konsultacji społecznych w systemie ochrony zdrowia, uczestniczą w nim przedstawiciele rządu, ogólnopolskich związków zawodowych oraz ogólnopolskich organizacji pracodawców - zgodnie z wymogami reprezentatywności określonymi dla rady dialogu społecznego" - przypomina w swoim stanowisku Federacja.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum