×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Do 31 maja czas na porozumienia w sprawie podwyżek. "Wciąż nie mamy wyliczeń AOTMiT"

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 30 maja 2023 11:37Zaktualizowano: 30 maja 2023 12:02

Ministerstwo Zdrowia spotkało się z pracodawcami w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia od 1 lipca 2023 roku. - Niestety nie przedstawiono nam rekomendacji AOTMiT. To mocno komplikuje sytuację, bo do 31 maja musimy podpisać ze związkami zawodowymi porozumienia płacowe, a znów nie znamy konkretów - mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Do 31 maja czas na porozumienia w sprawie podwyżek. "Wciąż nie mamy wyliczeń AOTMiT"
Do 31 maja pracodawcy mają podpisać porozumienia w sprawie podwyżek. Wciąż nie ma wyceny AOTMiT Fot. AdobeStock

 

Od lipca podwyżki w ochronie zdrowia. "Znów nie znamy konkretów"

- Na dzisiejszym spotkaniu z Ministerstwem Zdrowia nie przedstawiono rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia. Nadal czekamy na konkrety - poinformował Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

- Minister nie przedstawił nam rekomendacji, stąd nie było mowy o żadnych wyliczeniach - mówi Rynkowi Zdrowia Waldemar Malinowski.

Prezes OZPSP zwraca uwagę, że to stawia pracodawców w trudnej sytuacji. - Do 31 maja - czyli do jutra - musimy podpisać ze związkami zawodowymi porozumienia płacowe, a znów nie znamy szczegółów, prócz doniesień medialnych - tłumaczy.

- To duży problem, bo już w tamtym roku mieliśmy taką sytuację i dyrektorzy, którzy podpisali wówczas porozumienia, opierając się tylko na przypuszczeniach, żałowali. Później brakowało im pieniędzy na podwyżki - podkeśla, dodając, że "podobno do końca tygodnia rekomendacja powinna być przedstawiona".

Przypomnijmy, do 26 maja AOTMiT miała przedstawić rekomendacje w sprawie zmiany sposobu i poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z lipcową podwyżką w ochronie zdrowia wynikającą z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Od marca zbierano dane o wynagrodzeniach w szpitalach i przychodniach, które mają kontrakt z NFZ, aby wyliczyć pieniądze potrzebne na podwyżki.

Ile zarobi lekarz, pielęgniarka, ratownik, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, salowa

Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia od 1 lipca 2023 (kwoty brutto):

 • Lekarz ze specjalizacją – 9201,92 zł  – wzrost o 991,25 zł
 • Magister pielęgniarstwa (położna), fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny z wymaganą specjalizacją, psycholog kliniczny – 8186,53 zł – wzrost o 881,87 zł
 • Lekarz bez specjalizacji – 7551,92 zł – wzrost o 813,51 zł
 • Lekarz stażysta – 6028,84 zł  – wzrost o 649,44
 • Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją – 6473,07 zł – wzrost o 697,29 zł
 • Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia, fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem, pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji – 5965,38 zł – wzrost o 642,60 zł
 • Opiekun medyczny, pozostali pracownicy ze średnim wykształceniem – 5457,69 zł – wzrost o 587,91 zł
 • Sanitariusz, salowa – 4125 zł  – wzrost o 444,35 zł.

Źródło: MZ
Źródło: MZ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze