Długi szpitali jak gorący kartofel. Są przerzucane na samorządy

Autor: tvn24.pl, chojna24.pl, JW/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2019 14:36

Chcemy wygonić biedę - mówi Krzysztof Prętnicki, prezes Szpitala im.Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Dębnie (Zachodniopomorskie). Lecznica potrzebuje 100 tys. zł na leki, wyżywienie pacjentów, badania. Ma ponad 2 mln zł długu, więc postanowiła ogłosić zbiórkę w internecie.

Długi szpitali jak gorący kartofel. Są przerzucane na samorządy
Fot. Archiwum

"W internetowej zbiórce z kwoty 100 tys. zł udało się na dzień 18 kwietnia zebrać... 1 187 zł" - informuje lokalny serwis chojna24.pl.

Mieszkańcy Dębna uważają, że pomocą dla szpitala zająć się powinien rząd. Przedstawiciele NFZ są zaskoczeni sytuacją lecznicy. Jak twierdzą -  z roku na rok szpital dostaje coraz więcej pieniędzy. Małgorzata Koszur z Zachodniopomorskiego OW NFZ twierdzi, że sytuacja szpitala jest dobra i nie ma sygnałów od pacjentów o ograniczaniu dostępności do świadczeń.

Z kolei Strzelińskie Centrum Medyczne w Strzelinie (Dolnośląskie) zadłużyło się na 13 mln zł - co miesiąc potrzebuje 300 tys. zł. Straty szpitala w Strzelnie teoretycznie mógłby pokryć samorząd, ale sam ma trudną sytuację budżetową. "Liczyli na dolnośląski NFZ, a dziś mają do siebie pretensje, że uwierzyli w zapewnienia o większych kontraktach. Uwierzyli i zaciągnęli 13 milionów kredytu. Poręczyło starostwo" - pisze tvn24.pl.

Prezes Strzelińskiego Centrum Medycznego, Magdalena Puziewicz-Karpiak, ostrzega, że jeśli szpital upadnie, "pociągnie za sobą powiat".

Przykładów takich niewygodnych długów jest więcej. Niektóre są pokrywane przez samorządy, jeśli mają na to pieniądze. Np. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej otrzymało 7 mln zł wsparcia od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dotacja ma pokryć około 1/3 zobowiązań szpitala z tytułu dostaw i usług.

Roczny budżet szpitala to ok. 160 mln zł, z czego prawie 3/4 pochłaniają wynagrodzenia pracowników. Pozostała część nie wystarcza na leczniczą działalność placówki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum