×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dług zdrowotny, inflacja i wyższy ryczałt: nowy wskaźnik korygujący i większy wolumen świadczeń

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 06 czerwca 2023 17:45Zaktualizowano: 06 czerwca 2023 18:00

Siedem dni na zgłoszenie uwag w ramach konsultacji społecznych i uzgodnień mają podmioty, których dotyczy rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Resort zdrowia właśnie je zmienia.

Dług zdrowotny, inflacja i wyższy ryczałt: nowy wskaźnik korygujący i większy wolumen świadczeń
Czy korekcja ryczałtu wystarczy na pokrycie strat szpitali? Fot. Shutterstock
  •  W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji ukazał się zapowiadany wcześniej projekt, dotyczący lecznic z Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych (sieć szpitali)
  • Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić współczynnik korygujący, aby zmniejszyć "dług zdrowotny"
  • Zmienione przepisy mają wejść w życie przed końcem czerwca, by mogły funkcjonować równolegle z nowymi podwyżkami w ochronie zdrowia. Krótsze vacatio legis

Zmiana w ryczałcie szpitali PSZ

Jak wyjaśnia potrzebę pilnej zmiany Ministerstwo Zdrowia, w trakcie obowiązywania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego część świadczeniodawców działających w ramach sieci szpitali PSZ skoncentrowała się w całości, albo w znacznej części na realizacji specyficznych zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, co wywołało ograniczenie pozostałej działalności tych podmiotów, zgodnej z zakresem ich kwalifikacji do PSZ.

Dodatkowo sytuacja pandemiczna wpłynęła na ogólne obniżenie aktywności świadczeniodawców, co spowodowane było zarówno restrykcjami epidemicznymi, jak i zmniejszoną skłonnością znacznej części pacjentów do korzystania z planowych świadczeń opieki zdrowotnej w omawianym okresie.

W efekcie powstał  „dług zdrowotny”, którego spłacenie wymaga obecnie istotnego zwiększenia liczby przyjęć pacjentów przynajmniej przez część świadczeniodawców PSZ.

Co zmienia ministerstwo? Jak czytamy w projekcie, „zmiana zakresu działalności leczniczej może dotyczyć wzrostu liczby świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w trakcie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i w okresie sześciu miesięcy po jego odwołaniu, prowadzącego do przekroczenia liczby jednostek sprawozdawczych uwzględnionych przy ustaleniu wysokości ryczałtu, przypadających proporcjonalnie na dany okres realizacji umowy w okresie rozliczeniowym.”. Ponadto w okresie planowania obejmującym rok 2023 skorygowaną liczbę jednostek sprawozdawczych, obliczaną dla świadczeniodawcy l na okres planowania, na dzień 30 czerwca 2023 r., koryguje się współczynnikiem 1,0235.

- Proponowane rozwiązanie, polegające na dodaniu w nowelizowanym rozporządzeniu § 3a, umożliwi odpowiednie zwiększenie ryczałtu PSZ w bieżącym okresie rozliczeniowym tym świadczeniodawcom, którzy – w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na świadczenia opieki zdrowotnej w okresie popandemicznym – wykonali świadczenia w skali przekraczającej liczbę jednostek sprawozdawczych, stanowiąca podstawę ustalenia wysokości ryczałtu PSZ – uzasadnia resort zdrowia. - Proponowany przepis upoważni zatem Narodowy Fundusz Zdrowia do odpowiedniego zwiększenia takim podmiotom kwot ryczałtu PSZ.

Ponadto, w ślad za z rekomendacją Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Fundusz powinien zwiększyć o 2,35 proc. wolumen świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w formie ryczałtu PSZ, w celu skompensowania świadczeniodawcom wzrostu kosztów działalności, spowodowanego inflacją oraz wzrostem kosztów wynagrodzeń personelu zatrudnionego na podstawie umów cywilnoprawnych, będącego pośrednim skutkiem realizacji ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która wprowadziła podwyżki.

W celu umożliwienia Funduszowi realizacji powyższej rekomendacji w projekcie wprowadza się przepis przejściowy, na mocy którego liczba jednostek sprawozdawczych, obliczana dla danego świadczeniodawcy na bieżący okres rozliczeniowy, obejmujący 2023 r., będzie mogła zostać zwiększona o 2,35 proc..

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, i to jeszcze przed końcem czerwca 2023 r., tak aby mogło ono być stosowane począwszy od dnia 1 lipca 2023 r., tj. od pierwszego miesiąca obowiązywania podwyższonych kwot najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze