Dlaczego minister finansów nie podpisał planu NFZ na przyszły rok?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2013 18:57

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, jednym z powodów, dla których min. Jacek Rostowski odmówił podpisania planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. było czteroipółkrotne zwiększenie wydatków na finansowanie świadczeń udzielanych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci.

Dlaczego minister finansów nie podpisał planu NFZ na przyszły rok?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Plan finansowy NFZ przygotowany został w oparciu o prognozy makroekonomiczne dotyczące składek, a także tegoroczne wydatki na ten cel oraz w oparciu o informacje zgromadzone w systemie eWUŚ, z których wcześniej nie korzystano, a który weryfikuje uprawnienia do świadczeń - powiedział nasz informator i wyjaśnił, że na potrzeby tej grupy osób w planie finansowym na 2014 r. zarezerwowano blisko mld zł.

Planowane wydatki zaaprobowała wcześniej Rada Funduszu, zaopiniowały sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych. Plan podpisał minister zdrowia, jednak by mógł on być realizowany wymagana jest akceptacja ministra finansów. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów, powinni zatwierdzić plan finansowy Funduszu do 14 sierpnia.

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 122 mówi, że w przypadku niezatwierdzenia w wyznaczonym terminie planu finansowego, Fundusz działa na podstawie planu finansowego sporządzonego przez prezesa NFZ i przekazanego ministrowi zdrowia do 1 sierpnia.

Czytaj: Rostowski nie podpisał planu finansowego NFZ na 2014 r. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze