Dlaczego minister finansów nie podpisał planu NFZ na przyszły rok?
Jak nieoficjalnie dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, jednym z powodów, dla których min. Jacek Rostowski odmówił podpisania planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. było czteroipółkrotne zwiększenie wydatków na finansowanie świadczeń udzielanych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci.

- Plan finansowy NFZ przygotowany został w oparciu o prognozy makroekonomiczne dotyczące składek, a także tegoroczne wydatki na ten cel oraz w oparciu o informacje zgromadzone w systemie eWUŚ, z których wcześniej nie korzystano, a który weryfikuje uprawnienia do świadczeń - powiedział nasz informator i wyjaśnił, że na potrzeby tej grupy osób w planie finansowym na 2014 r. zarezerwowano blisko mld zł.
Planowane wydatki zaaprobowała wcześniej Rada Funduszu, zaopiniowały sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych. Plan podpisał minister zdrowia, jednak by mógł on być realizowany wymagana jest akceptacja ministra finansów. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów, powinni zatwierdzić plan finansowy Funduszu do 14 sierpnia.
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 122 mówi, że w przypadku niezatwierdzenia w wyznaczonym terminie planu finansowego, Fundusz działa na podstawie planu finansowego sporządzonego przez prezesa NFZ i przekazanego ministrowi zdrowia do 1 sierpnia.
Czytaj: Rostowski nie podpisał planu finansowego NFZ na 2014 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)