Dla kogo w szczecińskim pogotowiu Honda SUV?

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2009 15:35

Samochód, jak samochód. Terenowa, a właściwie SUV - Honda CRV, jest na wyposażeniu Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Media zaczęły jednak dociekać - po co? Padają pytania, czy w sytuacji kiedy potrzebne są karetki, zarówno te systemowe, jak i te do transportu medycznego, stać pogotowie w Szczecinie na taki luksus?

Honda CRV (srebrny SUV), która kosztowała 100 tys. zł. , jest oznakowana, uprzywilejowana i jako pojazd zapasowy ma służyć do przewozu zespołów transplantacyjnych oraz ewentualnego dojazdu do miejsc wypadku masowego, by stanowić punkt kierowania akcją ratunkową. Tyle założenia. Na podanie przykładów użycia samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem dziennikarka „Gazety Wyborczej” jednak się nie doczekała.

Samochód, zdaniem dyrekcji WSPR w Szczecinie, ma na siebie zarabiać jako samochód dla transplantologów. Pytane o to dwa szczecińskie zespoły transplantacyjne, potwierdzają, że  korzystają z samochodów pogotowia. Są to ford, opel, ale nie... z przeznaczonej do tego, zdaniem dyrektora, hondy.

Szef zakładowej Solidarności,Dariusz Mądraszewski, stwierdza:

- Tak drogie auto w czasie, gdy trzeba walczyć o pieniądze na nowe karetki, to przesada. Był spór między związkiem a dyrektorem, bo to nie była naszym zdaniem najpilniejsza potrzeba. Kiedy poprosiliśmy o wyjaśnienia słyszeliśmy, że to samochód dowodzenia systemu, na wypadek masowych zdarzeń.

Dariusz Mądraszewski tłumaczy, że związkowcy nie mogli zareagować, bo dowiedzieli się o zakupie tego samochodu za późno. Pogotowie nadzoruje marszałek i rada społeczna, ale wicemarszałek ds. zdrowia Marek Hok o hondzie nic nie wie. Przewodniczący rady społecznej WSPR Jacek Ciubak natomiast twierdzi, że dopiero w piątek będzie mógł się wypowiedzieć na temat decyzji o zakupie terenowo-szosowego samochodu, kiedy przejrzy dokumentację i protokoły posiedzeń rady.

Być może ekskluzywny (jak na warunki polskiej stacji ratownictwa) samochód terenowo-szosowy, odpowiednio oprzyrządowany, jest potrzebny. Pozostaje jednak pytanie czy wykorzystywany jest zgodnie z przeznaczeniem i czy nie ma potrzebniejszych zakupów do zrealizowania w szczecińskiej stacji pogotowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum