Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesieński

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 14 października 2008 11:48

Opozycja chce, aby Platforma zrezygnowała z obligatoryjności przekształceń. Czy tę decyzję faktycznie należy pozostawić samorządom? Moim zdaniem tak. Sytuacja każdego szpitala ma indywidualny charakter i choć celem jest spółka, to droga dochodzenia do niego jest jednak różna.

 Wiąże się to głównie ze strukturą lecznicy, np. z zatrudnieniem, a także z poziomem zadłużenia. Pamiętajmy, że istnieją placówki takie jak nasza, tzn. bez gilotyny zadłużenia, zadłużone w niewielkim stopniu i zadłużone na ogromne kwoty, a zatem zagrożone likwidacją. Przed przekształceniem trzeba je oddłużyć. Dotychczas działania te dawały marne efekty i były w dodatku nieuczciwe wobec szpitali, które wkładały wielki wysiłek w restrukturyzację. Przez ostatnie lata zmarnowano publiczne pieniądze robiąc z nich nie zasłużone prezenty lecznicom, przeważnie ciągle tym samym, które nie potrafiły z nich skorzystać.

W zasadzie odpowiedzi na pytanie o obligatoryjność przekształceń należałoby szukać w ostatecznej sieci szpitali, o której powinien zadecydowac rynek. Czego zatem samorządy spodziewają się po ustawodawcy?

Tylko ustawowej ścieżki, która ułatwi przekształcenie tym, którzy do niego dążą. Nam przypadła w udziale żmudna droga prawna prowadząca przez likwidację szpitala. Chodzi o to, aby jej uniknąć. Mam także wrażenie, że samorządy nie do końca ufają rozwiązaniom, które zaproponuje im ostatecznie ustawa. Wolą oprzeć się na tym, co sprawdzone w praktyce. Od momentu przekształcenia SPZOZ-u w spółkę staliśmy się bardzo popularni. Co 2-3 tygodnie mamy gości z różnych stron Polski, przyjeżdżających po materiały związane z przekształceniem, a my chętnie dzielimy się doświadczeniami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum