Diagności walczą o dodatki covidowe. Jest petycja do MZ i premiera. "Jesteśmy jedyni tak wykluczeni"

Autor: oprac. MP • Źródło: KZZPMLD/Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 12:25

Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zwrócił się z petycją do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie dodatków covidowych. "Mamy poczucie niesprawiedliwości".

Diagności laboratoryjni walczą o dodatki covidowe Fot. AdobeStock
  • Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych walczy o dodatki covidowe dla pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych
  • - Po skardze złożonej do Rzecznika Praw Obywatelskich, pismach i petycji do Ministerstwa Zdrowia, a także po interwencjach u posłów i senatorów Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia przyszedł czas na kolejne kroki - pisze KZZPMLD
  • Zarząd KZZPMLD zwrócił się z kolejną już petycją i wnioskiem do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego

Sprawdź: Koronawirus. Kwarantanna. Nowe przepisy w grudniu 2021. To trzeba wiedzieć

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Ekspert Rady Medycznej o nowych obostrzeniach: "Za późno"

Dodatki covidowe. Diagności laboratoryjni walczą o świadczenia

W przesłanej do ministra zdrowia petycji Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych żąda dokonania pisemnej interpretacji polecenia ministra zdrowia z dnia 4 września 2020 r. w sprawie dodatkowego świadczenia pieniężnego w związku z COVID-19 w jego brzmieniu po nowelizacji obowiązującej od dnia 1 listopada 2021 r. w sposób z którego będzie jednoznacznie wynikać że:

  • dodatkowe świadczenie pieniężne określane jako dodatek covidowy przyznawane jest zarówno wszystkim osobom wykonującym czynności diagnostyki laboratoryjnej, jak również wszystkim osobom, które uczestniczą w udzielaniu świadczenia zdrowotne świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
  • "bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2" należy rozumieć również jako "bezpośredni kontakt z materiałem biologicznym pochodzącym od pacjenta z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2";

a następnie przekazanie ww. interpretacji wszystkim oddziałom wojewódzkim NFZ z poleceniem ich dalszego przesłania do wszystkich podmiotów leczniczych z obszaru właściwego danego wojewódzkiego oddziału NFZ celem jej wykorzystania w procesie prawidłowego ustalania wysokości przedmiotowego świadczenia za okresy wsteczne.

Czytaj: Dodatki covidowe dla diagnostów i sanitariuszy? Minister zdrowia ucina: "Nie będzie zmian"

Diagności bez dodatków covidowych. Pokazali, jak pracują. "To niemoralne panie ministrze!"

Pielęgniarki bez dodatkowych pieniędzy i kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Diagności piszą do premiera Morawieckiego. Chodzi o dodatki covidowe

Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zwrócił się także z apelem w sprawie dodatków covidowych do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Składamy wniosek do Prezesa Rady Ministrów o objęcie nadzorem naszego wystąpienia obywatelskiego jakie zostało skierowane do Ministerstwa Zdrowia w formie petycji, a które dotyczy nierównego traktowania osób wykonujących czynności diagnostyki laboratoryjnej w zakresie wynagradzania za pracę - napisał zarząd KZZPMLD.

- Na skutek braku staranności i przejrzystości redakcyjnej, ogólnikowych zapisów i niejednoznacznej wykładni, przedmiotowe polecenie ministra zdrowia w sprawie dodatku covidowego, stało się przyczyną wydawania przez kierowników podmiotów leczniczych z terenu całej Polski wzajemnie wykluczających się jego interpretacji - czytamy w piśmie.

Czytaj: 5 tys. zł dodatku covidowego. Poseł upomina się o pracowników szpitalnych aptek

Dodatek covidowy. Do 31 grudnia czas na korektę w NFZ

"Dodatki otrzymało nie więcej niż 10 proc. personelu laboratoriów"

- Powyższa sytuacja budzi od wielu miesięcy poczucie niesprawiedliwości u pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych, którzy przez zapis ww. polecenia zostali podzieleni na pracowników gorszych i lepszych, przy czym kryteria przyznawania im dodatków od początku nie były spójne i jasno wyłożone. (…) finalnie dodatki otrzymało nie więcej niż 10 proc. personelu laboratoriów, w tym diagnostów laboratoryjnych i techników analityki medycznej - podkreśla związek.

- Jesteśmy jedyną grupą zawodową zawodów medycznych wykluczoną w tak dużym osobowym stopniu z dodatku covidowego pomimo, że każda osoba wykonująca czynności diagnostyki laboratoryjnej pozostaje w co najmniej równym stopniu narażone na zakażenie tym wirusem jak lekarz czy pielęgniarka - napisano w piśmie.

Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie związek złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Czytaj: Obowiązek szczepień od 1 marca dla trzech grup zawodowych

Przymus czy obowiązek szczepień. Andrusiewicz rozwiał wątpliwości

Szpitalom grozi zapaść finansowa. Utoną w długach za niewykonane świadczenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum