Depresja dotyka nie tylko ludzi - traci także gospodarka

Autor: pulshr.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2016 13:52

WHO twierdzi, że w 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Już cierpi na nią ponad 350 mln ludzi, w tym 1,5 mln Polaków. To problem nie tylko społeczny, ale również gospodarczy.

Do kosztów związanych z leczeniem dochodzą straty finansowe po stronie firm i instytucji Fot. Archiwum RZ

Z raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie wynika, że w Polsce z powodu zachorowań na depresję budżet państwa wydaje każdego roku ok. 3,5 mld złotych. Do kosztów związanych z leczeniem dochodzą straty finansowe po stronie firm i instytucji, wynikające z utraty produktywności i wydajności chorych pracowników - informuje pulshr.pl

Ich wydajność w stosunku do zdrowych jest niższa statystycznie o 5,6 godzin tygodniowo. Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy ta różnica generuje rocznie straty na rynku pracy w Europie w wysokości 616 milionów euro.

Agencja policzyła też wszystkie zwolnienia, jakie pracownicy na całym świecie wzięli z powodu depresji tylko w 2013 r. Okazało się, że to  3,8 miliona dni absencji chorobowych, a do tego ponad 1,6 miliona dni związanych z nawracającymi się zaburzeniami depresyjnymi. 

Według prognoz WHO liczby te będą stale rosnąć. Jak pokazują statystyki, choroba ta diagnozowana jest przede wszystkim u ludzi z przedziału wiekowego od 20 do 40 lat.

Więcej: www.pulshr.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum