Deficyt w NFZ był do przewidzenia

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2012 10:54

Od początku roku do kasy Funduszu wpływa mniej pieniędzy niż przewiduje plan finansowy. Na koniec 2012 r. może zabraknąć nawet 1,7 mld zł. Według eksperta, o tym, że zabraknie środków, było wiadomo już pół roku temu.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, takiego niedoboru środków jeszcze w NFZ nie było. Gazeta prognozuje, że w 2013 r. pacjentów czeka walka o wizytę u lekarza czy wykonanie badania. Wskazuje, że chorzy nie odczują poprawy, nawet jeżeli NFZ podniesie wycenę świadczeń, co zapowiada Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia. Nie zwiększy się bowiem liczba procedur, które mogą wykonywać szpitale i poradnie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Robert Mołdach, ekspert Pracodawców RP, podkreślił, że prognozy wskazywały, iż do NFZ wpłynie mniej pieniędzy ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, niż zakładał to plan finansowy.

- Można było się spodziewać, że wzrost wynagrodzeń będzie niższy niż prognozowano, że bezrobocie nie będzie spadało tak, jak zakładano, a ściągalność składki będzie mniejsza od prognoz. Już w połowie roku było wiadomo, że zabraknie pieniędzy - przypomniał.

Ekspert dodał, że z ostatnich informacji NFZ wynika, że zabraknie 1,7 mld zł. Jego zdaniem, to "dramatyczny niedobór środków, jakiego jeszcze nie było". W jego opinii, nikt nie chce się jawnie przyznać, ile pieniędzy będzie brakowało w przyszłym roku i o ile niższe będzie finansowanie świadczeń.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum