Dębno: powiat i miasto pokryją stratę szpitala, ale potem oddadzą go w inne ręce

Autor: TwojeRadio, RZ/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2019 08:13

Zarówno powiat myśliborski, jak i gmina Dębno są gotowe do pokrycia straty Szpitala w Dębnie Sp. z o.o. wynoszącej już prawie 12 mln zł. Samorządowi udziałowcy szpitalnej spółki nie chcą już jednak dłużej prowadzić szpitala. Placówkę ma przejąć MSWiA.

Dębno: powiat i miasto pokryją stratę szpitala, ale potem oddadzą go w inne ręce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

MSWiA zaproponowało, że przejmie Szpital w Dębnie Sp. z o.o., ale po spłacie zobowiązań leżących po stronie tej placówki. 

Jak powiedział w stacji TwojeRadio burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki, dziś można mówić już o 11-12 mln zł straty szpitala.

Przypomniał, że powiat myśliborski, który jest większościowym udziałowcem, posiada 68,5 proc. udziałów, a gmina Dębno 31,5 proc. udziałów. - Starostwo zadeklarowało wzięcie obligacji na spłatę zobowiązań w wysokości 9-9,5 miliona złotych. Gmina Dębno ze swojej strony proporcjonalnie miałaby do pokrycia ok. 4 mln zł straty. Te pieniądze już mamy, więc możemy siadać i oddłużać szpital - mówił burmistrz, zaznaczając, że miasto i gmina Dębno znalazły te środki w budżecie bez konieczności zaciągania nowych zobowiązań.

Powiat, miasto i szpital MSWiA chcą by trwające negocjacje w sprawie przejęcia szpitala zakończyły się do końca września. - Sytuacja finansowa szpitala jest dosyć trudna. Nie możemy czekać na finał rozmów, spłaty zobowiązań trzeba dokonać już dziś, ponieważ są zajęcia komornicze - podkreślał burmistrz.

Dodał, że szpital nie może funkcjonować w takiej jak dotąd strukturze organizacyjnej i zakresie ponieważ "będzie nieustannie generował straty, a na to przyzwolenia radnych nie ma, żeby nieustannie dorzucać pieniądze do tej studni, która - okazuje się - nie ma dna".

Według burmistrza Kulbickiego możliwe jest, że nowy podmiot zarządzający szpitalem będzie rozważał łączenie oddziałów, aby ciąć koszty. Takie rozwiązanie jest możliwe w ramach "sieci szpitali", gdyż po przejęciu szpitala w Dębnie MSWiA posiadałoby w regionie 3 jednostki: w Szczecinie, Gryfinie i Dębnie.

Jak wskazywał wcześniej Krzysztof Prętnicki, prezes szpitala w Dębnie, jeszcze nie wiadomo, czy placówka stanie się filią czy integralną częścią szpitala MSWiA.

Mówił, że priorytetem jest zachowanie wszystkich oddziałów, a szczególnie ginekologii i położnictwa. Jeśli chodzi o podstawowe zabiegi chirurgiczne, będą one zapewne wykonywane w Dębnie, natomiast te skomplikowane w ramach działalności wspólnej byłyby przekazane do Szczecina.

Więcej: twojeradio.fm

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze