Darmowe testy combo dla izb przyjęć, SOR-ów i aptek. Polska Federacja Szpitali napisała do NFZ
Pominięcie izb przyjęć, SOR-ów i aptek w dostępie do nieodpłatnych testów diagnostycznych ma "bezpośredni niekorzystny wpływ na proces diagnostyczny" - podkreśla Polska Federacja Szpitali. Napisała w tej sprawie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Teraz sprawie przyjrzą się NFZ i Ministerstwo Zdrowia.

- W ocenie Polskiej Federacji Szpitali pominięcie izb przyjęć, SOR-ów i aptek w dostępie do nieodpłatnych testów diagnostycznych ma "bezpośredni niekorzystny wpływ na proces diagnostyczny"
- Brak testów "naraża pacjentów na dyskomfort związany z wykonaniem kilku wymazów, wydłuża czas procesu diagnostycznego" - podkreśla PFSz
- To z kolei obciąża system dodatkowymi kosztami. Federacja napisała w tej sprawie do Narodowego Funduszu Zdrowia
Darmowe testy combo również dla izb przyjęć, SOR-ów i aptek
Polska Federacja Szpitali poinformowała o zgłoszeniu do Rady Narodowego Funduszu Zdrowia wniosku o poszerzenie listy podmiotów leczniczych objętych zarządzeniem, które wprowadziło nieodpłatny dostęp do testów antygenowych COMBO w kierunku: SARS-CoV-2/grypy A+B/RSV o szpitalne izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe oraz apteki.
Narodowy Fundusz Zdrowia obiecał przekazać sprawę do Ministerstwa Zdrowia. Teraz analizować będą ją obie instytucje.
W piśmie PFSz podkreśliła, że izby przyjęć i SOR-y należące do szpitali zostały wykluczone z tej regulacji, co sprawiło, że szpitale muszą na swój rachunek zakupić testy, jeżeli chcą zapewnić sprawną i niezawodną diagnostykę. Cena obowiązująca obecnie na rynku wynosi ok. 34 zł za sztukę.
- Biorąc pod uwagę specyfikę okresu wzmożonych infekcji związaną z naporem pacjentów zgłaszających się do szpitala w trybie ostrym, wydatki, jakie ponosi szpital, decydując się na zakup testów „trzy w jednym”, stanowią istotne obciążenie i tak nadwyrężonych budżetów - podkreśliła Federacja.
Testy combo użyteczne zwłaszcza dla dzieci
PFSz zwróciła uwagę, że "możliwość wykonania testów combo w pediatrycznych izbach przyjęć i SOR niesie za sobą wiele korzyści". Taka procedura nie naraża pacjentów na kilkukrotne pobieranie wymazów z nosa przy osobnych testach antygenowych dla pojedynczych drobnoustrojów i często umożliwia diagnozę bez wykonywania dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych.
Testy, w ocenie PFSz, mogą uchronić część dzieci przed koniecznością hospitalizacji. Jako przykład organizacja podaje diagnozę Mycoplasma pneumoniae, która bez wykorzystania testów antygenowych Combo, wymaga pobrania krwi i kilkudniowego oczekiwania na wynik badania serologicznego. Kolejnym plusem odnotowanym przez PFSz, jeśli chodzi o stosowanie testów antygenowych combo, jest możliwość wykrywania drobnoustrojów, w przypadku których możliwe jest leczenie przyczynowe, jak grypa czy infekcje wywołane przez Mycoplasma pneumoniae. Testy combo w wielu przypadkach mogą również skrócić czas procesu diagnostycznego w IP/SOR, dzięki czemu mali pacjenci nie są narażeni na kontakt z wieloma infekcjami.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)