Dariusz Hankiewicz: z firmami bywa różnie

Autor: Dariusz Hankiewicz/SA • • 27 października 2009 19:23

Jedna z sesji V Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października) poświęcona była outsourcingowi usług niemedycznych oraz serwisowaniu aparatury w szpitalach. O swoich doświadczeniach w tej materii mówił m.in. Dariusz Hankiewicz, dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim: - Nasz Szpital zlecił 5 lat temu usługę sprzątania, która na początku była tańsza i skuteczna. Ale później okazała się droga i nieskuteczna... Ostatecznie umowa została rozwiązana, a outsourcing zastąpiono insourcingiem. Zgoła inne doświadczenia mamy z usługami pralniczymi, które zleciliśmy firmie zewnętrznej. Do dzisiaj korzystamy z jej usług - stwierdził Dariusz Hankiewicz, który uważa, że w obecnych warunkach ekonomicznych, nie jest opłacalne zlecanie kompleksowo wszystkich usług firmom zewnętrznym.

- Zrobiliśmy kalkulację. Wynikało z niej, że utrzymanie własnej obsługi jest tańsze niż zlecenie firmie zewnętrznej pełnego zakresu usług pozamedycznych - przyznał dyrektor radzyńskiego szpitala.

Spore emocje wywołała podczas dyskusji na V Forum Rynku Zdrowia ocena kosztów serwisowania. – Otrzymałem trzy różne propozycje cenowe, dotyczące wymiany urządzenia rejestrującego badania – jedną na kwotę 16,8 tys. złotych, a po moich rozmowach dwie kolejne – na 12 tys. złotych i 8 tys. – opowiada dyrektor Dariusz Hankiewicz. – Zrezygnowałem z rozmów z serwisantami, a szpitalni informatycy wymienili urządzenie nagrywające, które kosztowało 250 złotych...

– Niezrozumiała jest też dla mnie wycena godziny pracy serwisantów, kształtująca się powyżej 50 euro. Jesteśmy za biedni, aby płacić tak drogo za serwis.

Dariusz Hankiewicz uważa, że nie tylko pieniądze decydują o rezygnacji z umów serwisowych, ale także gwarancje bezpieczeństwa, jakie dają te umowy. Dyrektor radzyńskiego szpitala tę gwarancję ocenia na 30-40%, a powinna ona zapewniać bezpieczeństwo – w jego opinii – przynajmniej w 75%.

– Ja mam pecha, bo trafiam na umowy serwisowe, dające poczucie bezpieczeństwa w tym niższym przedziale i muszę zlecać naprawy serwisowe za dodatkowe pieniądze, poza umową... – przyznał dyrektor Dariusz Hankiewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum