Dąbrowa Górnicza: związkowcy ze szpitala kontra prezydent miasta

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 07 października 2009 11:23

W Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej atmosfera stała się gorąca, gdy lokalna prasa podała, że prezydent miasta zdecydował o przekazaniu wykonywanych w placówce usług laryngologicznych do szpitala w Czeladzi.

Zaprotestowały: zakładowa „Solidarność” i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Oba związki domagają się wyjaśnień od władz Dąbrowy Górniczej. Od wielu miesięcy miejscy radni zapewniali związkowców, że byt oddziału laryngologii w dąbrowskim szpitalu jest niezagrożony.

– Problem stanowiła tylko jego lokalizacja, z uwagi na nowo tworzony oddział onkologii. Ta kwestia miała być rozwiązana do końca roku. Teraz okazuje się, że zostaliśmy okłamani. Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego szpital ma oddawać usługi dobrze prosperującego oddziału laryngologicznego, który sukcesywnie doinwestowywany jest przez miasto – mówi Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”.

Zdaniem związkowców miasto powinno wycofać się z tej decyzji.

„Planowana przez pana likwidacja oddziału laryngologii nie jest uwzględniona w planach restrukturyzacji szpitala do roku 2013 i w naszej ocenie nie jest możliwa do realizacji ze względu na olbrzymie do tej pory inwestycje, zakup specjalistycznej laryngologicznej aparatury ze środków gminy oraz potrzebę tej usługi dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej” – piszą związkowcy w piśmie do prezydenta.

Związkowcy zamierzają także zainteresować sprawą Beatę Małecką-Liberę, posłankę ziemi dąbrowskiej, współtwórczynię oddziału laryngologicznego w szpitalu. Wskazują, że w latach 90. to właśnie ona zabiegała o jego wzorowe funkcjonowanie i nowoczesne wyposażenie.

– Na razie mam informacje o tym, że jest taka wola, by przenieść laryngologię do Czeladzi, bo w jej miejscu ma powstać okulistyka. Nie znam jednak żadnych szczegółów, tak z jednej, jak i z drugiej strony. Gdy je poznam, będę mogła się o sprawie wypowiadać – oświadczyła nam posłanka Małecka-Libera.

1 października władze Dąbrowy Górniczej i powiatu będzińskiego podpisały list intencyjny w myśl którego specjalistyczne świadczenia zdrowotne z zakresu laryngologii realizowane miałyby być przez Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie, a z zakresu okulistyki przez Szpital Specjalistyczny im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum