Dąbrowa Górnicza: salowe zgłosiły się do pracy, związkowcy okupują magistrat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2010 11:39

Salowe ze Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej, które okupowały urząd miasta, stawiły się 11 września do pracy, ale firma, która zgodnie z umową od tego dnia sprząta w lecznicy, odmówiła ich przyjęcia.

Dąbrowa Górnicza: salowe zgłosiły się do pracy, związkowcy okupują magistrat

Przypomnijmy, że salowe rozpoczęły okupację magistratu, gdyż kolejna firma, która wygrała przetarg na sprzątanie dąbrowskiego szpitala odmówiła zatrudnienia ich na czas nieokreślony.

– Po kolejnej nocy spędzonej w urzędzie, panie rano pojechały prosto do szpitala. Podstawą było zawiadomienie z firmy Aspen, że z dniem 11 września ich pracodawcą jest Spółdzielnia Naprzód. Spółdzielnia odmówiła ich przyjęcia, ale wydała paniom dokumenty potwierdzające, że stawiły się w pracy. Wypełniły więc swój obowiązek jako pracownicy – poinformowała Elżbieta Żuchowicz ze szpitalnej Solidarności.

Andrzej Różański, pełnomocnik zarządu Spółdzielni Naprzód, 10 września zapowiadał, że jeżeli salowe zgłoszą się 11 września do firmy, nie zostaną dopuszczone do pracy. Zaznaczył, że oferta pracy złożona przez tę firmę była ważna do 9 września rano. Żaden z pracowników z grupy protestujących nie zgłosił się, więc proces rekrutacji został zakończony, a firma nie ma już wolnych etatów.

Salowe złożyły do sądu pozwy w sprawie ustalenia pracodawcy.

– Odpowiedzialność za obecną sytuację spada także na władze miasta, które w 2004 r., przekazując sprzątanie firmie zewnętrznej, zapewniały, że salowym włos z głowy nie spadnie. Czas pokazał, że jest inaczej – powiedziała Żuchowicz.

Różański poinformował, że „jeżeli sąd uzna roszczenia pracowników, stosunek pracy zostanie nawiązany z mocy prawa”.

W sobotę 11 września, po wyjeździe do szpitala kobiety nie mogły już wrócić do Urzędu Miasta – nie wpuściła ich ochrona. Zapowiedziały, że wrócą tam w poniedziałek (13 września) rano. Okupację magistratu kontynuuje natomiast kilkuosobowa grupa związkowców z Solidarności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum