PAP/Rynek Zdrowia | 15-09-2010 17:05

Dąbrowa Górnicza: salowe zaostrzają protest

Salowe ze szpitala w Dąbrowie Górniczej w środę (15 września) zaostrzyły swój protest. Według Solidarności, w holu magistratu powstaje miasteczko salowych, a część protestujących rozpoczęła okupację gabinetu prezydenta miasta.

Rzecznik Urzędu Marcin Bazylak poinformował, że kobiety przebywają w sekretariacie prezydenta oraz w biurze obsługi interesantów.

– Oba miejsca są ogólnie dostępne, trudno tu mówić o okupacji – powiedział Bazylak. Wkrótce oświadczenie ma wydać prezydent miasta Zbigniew Podraza.

Kobiety od ponad tygodnia protestują w obronie swoich warunków pracy po zmianie firmy sprzątającej w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza. Solidarność domaga się jak najszybszego rozpoczęcia rozmów z protestującymi, z udziałem mediatorów. Związkowcy przygotowali projekt porozumienia.

– Nie chcę na razie podawać szczegółów. Naszym głównym celem jest zagwarantowanie pracy protestującym i można to uczynić na różne sposoby. Przypomnę tylko, że salowe mają dodatkowe kwalifikacje. Na przykład duża część z nich została przeszkolona w zawodzie sanitariuszki – powiedziała przewodnicząca szpitalnej Solidarności Elżbieta Żuchowicz.

Solidarność proponuje, aby do pomocy w rozwiązaniu sporu zaangażować mediatorów. Trwają już rozmowy w tej sprawie. Mają to być osoby z różnych środowisk politycznych.

W zeszłym tygodniu prezydent Zbigniew Podraza oświadczył, że możliwości mediacyjne władz miasta zostały wyczerpane. Próbowały one przekonać salowe, by przyjęły propozycję spółdzielni Naprzód, zachowując pracę, i jednocześnie dochodziły swoich praw w sądzie.

Do sądu trafiły pozwy o ustalenie pracodawcy salowych. Kontrole w szpitalu i obu firmach sprzątających ma też przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy. Kontrola w szpitalu już trwa, w obu firmach sprzątających rozpocznie się wkrótce i potrwa kilka tygodni.