Dąbrowa Górnicza: rekordowy dług szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2017 10:07

Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej zakończył 2016 rok ze stratą ponad 28 mln zł. Niespłacone zobowiązania lecznicy urosły do 236 mln zł. Dla szpitala z 50-milionowym kontraktem to kolosalna kwota.

Dąbrowa Górnicza: rekordowy dług szpitala
Strata szpitala za ubiegły rok to ponad 28 mln zł. Fot. PTWP

Sytuacja finansowa szpitala była tematem ostatniej sesji rady miasta. NIK opublikował wyniki kontroli w szpitalu i urzędzie miasta. Dotyczyła m.in. budowy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, której głównym inwestorem był szpital. 

NIK zwraca uwagę, że decydując się na inwestycję, której koszt urósł z planowanych 85 do 225 mln zł, szpital podjął ogromne ryzyko. Strata za wszystkie wcześniejsze lata to 53 mln zł. Strata za ubiegły rok to ponad 28 mln zł. Zdaniem biegłego rewidenta, jeśli szpital będzie się zadłużał w tym tempie, wkrótce zagrozi to jego istnieniu.

Suma zobowiązań szpitala urosła do 236 mln zł. Szpital zalega dostawcom prawie 100 mln zł. Nie płaci składek na ZUS i PFRON. Zaciągnął też pożyczkę w firmie Magellan, na bardzo wysoki procent - zauważa Gazeta Wyborcza.

Szpital w Dąbrowie Górniczej jest w trudnej sytuacji. Jest zakładem opieki zdrowotnej i to chroni go przed bankructwem. Jak przekonuje Zbigniew Podraza, prezydent miasta, kłopoty szpitala wynikają z przyczyn obiektywnych, nie są zawinione przez jego dyrekcję.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum