Dąbrowa Górnicza: pielęgniarki protestują, bo obawiają się zwolnień

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2010 20:33

Solidarność ze Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej protestuje przeciwko wprowadzeniu przez dyrekcję zmian organizacyjnych w placówce.

Zdaniem związkowców są one niezgodne z prawem obowiązującym w publicznych zakładach opieki zdrowotnej i mogą być przymiarką do zwolnień. Jak informują związki zawodowe, 1 lutego, bez porozumienia z radą pracowników, organizacjami związkowymi oraz z przedstawicielami Okręgowej Izby Pielęgniarek, w szpitalu wydano zarządzenie zgodnie z którym, wśród pracowników szpitala zostanie zorganizowany wewnętrzny konkurs na nowe stanowiska pielęgniarek-koordynatorek oddziałów szpitalnych.

Jeszcze w ub. roku w szpitalu powstał projekt uchwały dotyczący likwidacji stanowiska pielęgniarki naczelnej szpitala. W zamian w placówce miałoby zostać utworzone stanowisko dyrektora ds. pielęgniarstwa.

Związkowcy z Solidarności wskazują, że dyrektorskie zarządzenie oraz projekt uchwały są niezgodne z ustawą o Zakładach Opieki Zdrowotnej oraz z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie zasad przeprowadzania konkursów na stanowiska pielęgniarskie.

– Te działania mogą okazać się przymiarką do wprowadzenia w szpitalu kontraktów, w pierwszej kolejności dla pielęgniarek-koordynatorek, a następnie dla całego personelu pielęgniarskiego. To doprowadzi do likwidacji miejsc pracy – mówi Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w szpitalu.

Przewodnicząca wskazuje, że zmiany organizacyjne nie mają żadnych podstaw prawnych i nie zostały skonsultowane ze stroną społeczną. Są charakterystyczne dla spółek prywatnych i dlatego nie będzie zgody Solidarności na ich wprowadzenie. Podobne stanowiska w tej sprawie przyjęły pozostałe organizacje związkowe działające w szpitalu.

Związkowcy wystąpili do Departamentu Pielęgniarstwa przy Ministerstwie Zdrowia oraz do Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie zmian organizacyjnych w szpitalu. Zaalarmowali też władze samorządowe Dąbrowy Górniczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum