Dąbrowa Górnicza: negocjacje bez efektu, będzie referendum strajkowe w szpitalu

Autor: Onet.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2016 09:14

Na razie rozmowy w sprawie płac w Szpitalu Specjalistycznym im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej nie przyniosły żadnych efektów. Zaostrza się, trwający od miesięcy, konflikt między załogą szpitala a dyrekcją.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Strony sporu płacowego postanowiły, że zwrócą się ponownie z prośbą o pomoc do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Dotychczasowe rozmowy związkowców z dyrekcja zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności. Zdaniem Elżbiety Żuchowicz, przewodniczącej Solidarności w dąbrowskim szpitalu, same rozmowy to ze strony dyrekcji jedynie gra na czas, dlatego zapowiedziano przeprowadzenie w szpitalu referendum strajkowego.

O szpitalu zrobiło głośno, kiedy pod koniec stycznia pełniący obowiązki dyrektora Zbigniew Grzywnowicz wystąpił do NFZ o zawieszenie na pół roku działalności oddziału chorób wewnętrznych, z powodu braku lekarzy o tej specjalności.

Czytaj także: Dąbrowa Górnicza: taki kryzys jest możliwy w każdej samorządowej lecznicy?

Szpitalowi groziło odebranie kontraktu na SOR oraz internę. Udało się temu zapobiec w ostatniej chwili. Jednak kłopoty szpitala się nie skończyły. Związkowcy, w efekcie braku porozumienia w kwestiach płacowych z dyrekcją placówki, zapowiadają podjęcie dalszych działań przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, m.in. zorganizowanie referendum strajkowego.

W ocenie związkowców wynagrodzenia w szpitalu są zbyt niskie. Część osób otrzymuje podwyżki tylko, gdy rośnie płaca minimalna. Dodatkowo zarobki na tych samych stanowiskach są znacznie zróżnicowane. Jak podkreślają reprezentanci organizacji związkowych, z tego powodu i ze względu na złą organizację pracy ze szpitala odchodzi wielu specjalistów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum