Dąbrowa Górnicza: kardiologia w szpitalu specjalistycznym na sprzedaż

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 12 września 2011 17:19

Radni Dąbrowy Górniczej podjęli decyzję o likwidacji oddziału kardiologicznego w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza. Oddział wraz kontraktem ma zostać sprzedany podmiotowi zewnętrznemu.

Dąbrowa Górnicza: kardiologia w szpitalu specjalistycznym na sprzedaż
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, 30 sierpnia Rada Społeczna szpitala przyjęła projekt uchwały o likwidacji oddziału. Na początku września został on zaakceptowany przez Komisję Zdrowia Rady Miasta, a 12 września projekt trafił pod głosowanie radnych. Dwunastu radnych głosowało za likwidacją oddziału, aż 8 wstrzymało się od głosu, a 4 było przeciwko.

Solidarność i pozostałe związki zawodowe działające w placówce wskazują, że w uchwale nie znalazł się zapis dotyczący paktu gwarancji pracowniczych dla osób zatrudnionych w tym oddziale.

- Problem dotyczy kilkudziesięciu pracowników - lekarzy, pielęgniarek i rejestratorek. Zgodnie z uchwałą mają zostać przejęci przez nowy podmiot na zasadzie art. 23.1 Kodeksu pracy. Obawiamy się, że skończy się to tak, jak w przypadku salowych z naszego szpitala. Z nowym pracodawcą nie można było dojść do porozumienia w sprawie zatrudnienia salowych na dotychczasowych zasadach - mówi Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w dąbrowskim Szpitalu Specjalistycznym.

Przypomina, że odbywały się wtedy pikiety, wielotygodniowy protest okupacyjny oraz procesy przed sądem pracy, które trwają do dziś.

- Nie chcieliśmy powtórki tego scenariusza - uważa Żuchowicz. Jak dodaje, decyzja o likwidacji oddziału kardiologicznego jest dla pracowników niezrozumiała, ponieważ przynosił on zyski. -  Tracą na tym pracownicy i traci na tym cały szpital - ocenia przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum