Dąbrowa Górnicza: będzie specjalna sesja ws. protestujących salowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2010 17:40

Radni zbiorą się 5 października, by debatować wyłącznie sytuacji salowych od ponad trzech tygodni protestujących - w magistracie - w obronie swoich miejsc pracy .

Dąbrowa Górnicza: będzie specjalna sesja ws. protestujących salowych

Specjalna sesja odbędzie się w miesiąc od rozpoczęcia przez salowe okupacji dąbrowskiego Urzędu Miasta. Kobiety walczą w ten sposób w obronie swoich warunków pracy po zmianie firmy sprzątającej w Szpitalu Specjalistycznym, którego organem założycielskim jest miasto.

– Dobrze, że radni w końcu zajęli się naszą sytuacją. Mam nadzieję, że na sesji w przyszłym tygodniu uda się wreszcie znaleźć rozwiązania naszych problemów. Radni mają prawne możliwości w tym zakresie – powiedziała Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w dąbrowskim szpitalu.

Decyzja o specjalnej sesji radni miejscy podjęli 29 września. Sprawy salowych nie było w porządku obrad, ale radni zgłosili ją sami.

Salowe od 2004 r. pracowały w firmie Aspen, która wygrała wówczas przetarg na sprzątanie dąbrowskiego szpitala i przejęła zatrudnione w nim wcześniej salowe. Podpisano porozumienie gwarantujące im pracę i płace.

Z początkiem września nowy przetarg wygrała Spółdzielnia Inwalidów Naprzód, która jednak odmówiła przejęcia salowych na tych samych zasadach, czyli zatrudnienia na czas nieokreślony. Zaoferowała natomiast salowym dwuletnie umowy, kobiety nie zgodziły się. Sprawa trafiła do sądu pracy, bada ją też Państwowa Inspekcja Pracy.

Mediacje podjęte przez władze miasta nie przyniosły skutku. W tej sytuacji prezydent miasta Zbigniew Podraza ocenił, że możliwości działania miasta zostały wyczerpane, a spór rozstrzygnie sąd. Deklarował, że w przypadku niekorzystnego dla salowych rozstrzygnięcia miejskie instytucje – zwłaszcza urząd pracy i ośrodek pomocy społecznej – zrobią wszystko, aby im pomóc. Swoje stanowisko podtrzymał podczas sesji 29 września.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum