Dąbrowa Białostocka: nie będzie kontraktu na pediatrię?

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2012 13:24

Startujący w konkursie na świadczenia szpitalne z zakresu pediatrii Szpital w Dąbrowie Białostockiej nie otrzymał kontraktu. Jednak pracownicy szpitala nie poddają się i walczą o funkcjonowanie oddziału, który dzisiaj stoi pusty.

NFZ umowę na hospitalizację dziecięcą w powiecie sokólskim na 2012 rok podpisał z jednym podmiotem - SPZOZ w Sokółce, który zapewni opiekę i bezpieczeństwo wszystkim dzieciom w powiecie. Nie chcą się z tym zgodzić pracownicy szpitala w Dąbrowie Białostockiej, a także mieszkańcy tej okolicy. Powstał Społeczny Komitety Obrony Szpitala. W czwartek (19 stycznia) w starostwie powiatowym w Sokółce doszło do kolejnego spotkania w tej sprawie.

Podczas wcześniejszego spotkania z urzędnikami NFZ (5 stycznia), przedstawiciele Szpitala w Dąbrowie usłyszeli, że szansa na umowę dla placówki będzie tylko wówczas, gdy szpital w Sokółce zrezygnuje z części swojego kontraktu. Na to nie chce się jednak zgodzić dyrektor tej ostatniej placówki twierdząc, że byłoby to działanie na szkodę jego szpitala.

W trakcie kolejnego spotkania, w czwartek (19 stycznia), w którym wzięli udział dyrektorzy obydwu szpitali - z Dąbrowy i Sokółki, starosta sokólski oraz przedstawiciele Komitetu Obrony Szpitala, wystosowano prośbę o ponowne spotkanie z dyrektorem podlaskiego NFZ.

- Pan starosta ma ustalić termin takiego spotkania z dyrektorem oddziału Funduszu, ale konkretna data tego spotkania nie jest jeszcze znana - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Funduszu.

Czy jest możliwość rozwiązania tego konfliktu i zapewnienia oddziałowi pediatrycznemu Szpitala w Dąbrowie chociażby niewielkiego finasowania?

- Niestety nie możliwości pozyskania dodatkowych środków, na dodatkowy konkurs w zakresie hospitalizacji dziecięcej. Jeśli miałby być rozpisany nowy konkurs to wyłącznie w oparciu o środki, które do tej pory zostały zaplanowane w budżecie na ten cel. Nie ma żadnego uzasadnienia epidemiologicznego dla ich zwiększenia - dodaje Dębski.

Szpital w Sokółce wygrał konkurs dzięki złożonej atrakcyjniejszej ofercie - lepszej bazie lokalowej, większej ilości specjalistów. Uplasował się wyżej w rankingu niż szpital z Dąbrowy, a ponieważ jego oferta dotyczyła całości świadczeń na pediatrię w powiecie sokólskim, taki kontrakt otrzymał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum