DGP: szpitale zaczynają odczuwać drastycznie rosnące koszty utylizacji odpadów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 października 2020 09:28

Placówki medyczne muszą zmierzyć się z kolejnym problemem. Wielu z nich kończą się kontrakty na odbiór odpadów, a nowe oznaczają nawet kilkukrotnie wyższe stawki - informuje w środę (28 października) "Dziennik Gazeta Prawna".

DGP: szpitale zaczynają odczuwać drastycznie rosnące koszty utylizacji odpadów
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak podaje "DGP", do tej pory większość jednostek przekształconych w szpitale jednoimienne nie odczuwała drastycznie rosnących kosztów utylizacji odpadów medycznych. Zwiększyła się co prawda ilość tych wytwarzanych przez personel (który zużywał więcej niż wcześniej kombinezonów i fartuchów), ale mniej było pacjentów, a więc i odpadów wytwarzanych podczas udzielanych im świadczeń.

"Chorych jednak przybywa lawinowo, a rozwój epidemii pozwala sądzić, że nawet jeśli wolne łóżka jeszcze gdzieś są, to jest jedynie kwestią czasu, gdy szpitale będą pełne. A wraz z tym urośnie góra odpadów. Za wywóz których trzeba zapłacić" - informuje dziennik.

Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr. Tytusa Chałubińskiego kontrakt na odbiór i unieszkodliwienie odpadów medycznych ma podpisany na dwa lata. - Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo realizujemy umowę zawartą przed pandemią i nasz odbiorca nie ma możliwości podniesienia cen - mówi Jacek Pożyczka, kierownik działu administracyjno-gospodarczego szpitala.

Zaznacza jednak, że jeśli szpital wyczerpie limit odpadów, na który zawarł umowę, będzie musiał wcześniej ogłosić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego i podpisać nową. Wszystko wskazuje na to, że na dużo gorszych warunkach cenowych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum