Czy to dobrze, że w szpitalach ubywa łóżek?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2019 18:40

Kilkanaście tysięcy łóżek zlikwidowali dyrektorzy szpitali w całym kraju od początku roku - wynika z danych Polskiej Federacji Szpitali. To efekt obowiązujących od pierwszego stycznia nowych norm dotyczących zatrudnienia pielęgniarek.

Czy to dobrze, że w szpitalach ubywa łóżek?
Fot. Paweł Pawłowski/PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Najwięcej łóżek zniknęło z oddziałów pediatrycznych i położniczych, gdzie obłożenie było najmniejsze. Wiceprezes NIL profesor Romuald Krajewski zauważa, że problemu na razie nie widać, ale może pojawić się, gdy będzie nagły wzrost zachorowań, na przykład na grypę.

Dzięki zmianom pacjenci w szpitalach mają podobną, lepszą opiekę - twierdzi Mariola Łodzińska z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Normy są takie same dla wszystkich szpitali w całej Polsce. O to nam chodziło. Nie mamy żadnych sygnałów o chaosie w szpitalach, przed którym ostrzegała część dyrektorów szpitali powiatowych - przyznaje.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że zmniejszenie liczby łóżek wpisuje się w pomysł zwiększenia opieki ambulatoryjnej, która nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Z danych, MZ wynika, że średnie obłożenie łóżek w polskich szpitalach wynosi tylko 68 proc. To oznacza, że nawet co trzecie łóżko stoi puste.

Dr Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zwraca uwagę, że nie możemy sobie pozwolić na to, żeby w polskich szpitalach był nadmiar łóżek. Tym bardziej, że idziemy w kierunku szpitali wieloprofilowych, a zatem łączenia oddziałów, tak aby lepiej wykorzystać łóżka, które są w lecznicach. - Dyrektorzy szpitali będą kierować się bezpieczeństwem pacjentów - zapewnia.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum