Czy takie podwyżki płac zatrzymają lekarzy w Polsce?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 08:28

Resort zdrowia stara się zatrzymać lekarzy w Polsce znacznymi podwyżkami płac. Czy okażą się wystarczające, skoro na przykład psychiatrzy, anestezjolodzy czy interniści za granicą zarabiają nawet 10 razy więcej?

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wynagrodzenia - 5,1 tys. zł miesięcznie w specjalizacji zwykłej (np. dermatologia) i 5,3 tys. zł w priorytetowej (np. psychiatria) dla rezydenta, który zobowiąże się do przepracowania w Polsce dwóch lat po zakończeniu specjalizacji, to niewiele w porównaniu z perspektywą 23 tys. zł miesięcznie w Szwecji - podaje Rzeczpospolita.

Tyle zarobi tam specjalista, jeśli zdecyduje się praktykować w jednym z mniejszych miast szwedzkich.

Nie mają problemów z angażem na Zachodzie anestezjolodzy, którzy najczęściej występują do NIL o zaświadczenie o postawie etycznej, potrzebne do uznania kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej.

Jak mówi Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, we Francji anestezjolodzy na przykład zarabiają 1300 euro (5,4 tys. zł) netto za 24-godzinny dyżur, a rocznie nawet 150 tys. euro (631 tys. zł). Równie istotnym argumentem za emigracją jest inna organizacja pracy i możliwość rozwoju zawodowego.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum