Czy szpital w Kołobrzegu dostaje za dużo marszałkowskich pieniędzy?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 13:02

Ze wszystkich szpitali podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego najwięcej pieniędzy otrzymała placówka w Kołobrzegu, związana z wicemarszałkiem Markiem Hokiem. To okazja do protestów i alarmistycznych wypowiedzi przedstawicieli PiS - pisze Gazeta Wyborcza.

Przed ubiegłotygodniową sesją absolutoryjną, zarząd województwa (PO-PSL) przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu za 2008 r. Radnych PiS zastanowiła pozycja: dotacje na modernizacje i remonty szpitali oraz zakup wysokospecjalistycznej aparatury. W ubiegłym roku z budżetu województwa poszło na ten cel 23 mln zł, z czego prawie jedną trzecią (7 mln zł) dostał Regionalny Szpital w Kołobrzegu.

- Z Kołobrzegiem i tą placówką związany jest wicemarszałek Marek Hok (PO) - mówi radny PiS Paweł Mucha. - Jak to możliwe, by szpital w Kołobrzegu dostał więcej pieniędzy niż szpital wojewódzki w Szczecinie, ten został wsparty kwotą 5,7 mln zł - dziwi się szefowa klubu radnych PiS Małgorzata Jacyna-Witt.

Pieniądze między poszczególne szpitale dzieli zarząd województwa. Odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek Marek Hok, zanim wszedł do zarządu województwa, był zastępcą dyrektora ds. lecznictwa kołobrzeskiego szpitala, teraz jego funkcja jest zawieszona.

- Szpital w Kołobrzegu tak naprawdę dostał mniej pieniędzy niż szpital wojewódzki w Szczecinie - twierdzi Marek Hok. - Po prostu na rok 2008 zostały przesunięte 4 mln zł, które szpital powinien dostać w roku 2007. Tę kwestię radni mieli wyjaśnianą przez pracowników urzędu.

Chodzi o sprzedaż dwa lata temu należących do kołobrzeskiej placówki nieruchomości położonych na Wyspie Solnej. Pieniądze ze sprzedaży majątku trafiły do właściciela, zasiliły budżet województwa. Samorząd Kołobrzegu postulował, by przeznaczyć je na rozwój szpitala. Część kwoty została przelana na konto placówki jeszcze w 2007 r., a część w 2008 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum