Czy płatnik refunduje leczenie na raka niedostępne w Polsce? Jakie są fakty

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2020 11:06

W Polsce na leczenie nowotworów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje się zdecydowanie mniej niż w innych krajach. U nas jest to tylko 42 euro na głowę, podczas gdy np. w Czechach - 85. Efekt jest taki, że na świecie spada śmiertelność z powodu nowotworów, a u nas w wypadku niektórych, jak np. rak piersi, nadal rośnie.

Czy płatnik refunduje leczenie na raka niedostępne w Polsce? Jakie są fakty
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Problem dotyczący zbyt niskich wydatków na onkologie rozgorzał po tym, jak partia rządząca zdecydowała się przekazać dwa miliardy złotych na TVP, zamiast, jak proponowała opozycja, na onkologię - przypominają Fakty TVN.

Eksperci twierdzą, że to olbrzymie pieniądze. Stanowią one prawie jedną piątą wszystkich wydatków przeznaczonych przez NFZ na walkę z rakiem w roku 2020. Sytuacja budzi tym większe emocje, że w Polsce dostępnych jest jedynie połowa leków onkologicznych zarejestrowanych w Unii Europejskiej.

Emocje rozbudza fakt, że specjalistycznego leczenia pozbawione są  dzieci chore na raka. Kiedy dostępne w Polsce terapie zawodzą, maluchy nie mogą skorzystać z leczenia dostępnego w Unii Europejskiej a nie refundowanego w Polsce. Problem dotyczy np. terapii za pomocą komórek CAR-T. 

Jak podkreślają Fakty TVN, minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał, że jeśli jest taki problem, to rodzice powinni postarać się o opinię konsultanta krajowego, że terapia jest niedostępna w Polsce i na tej podstawie ubiegać się u płatnika o refundację leczenia. Sęk w tym, że np. rodzice małego Olka, na leczenie którego trwa zbiórka pieniędzy (siepomaga.pl), przeszli już tę procedurę i zakończyła się ona odmową leczenia. Olek nie był jedynym dzieckiem, któremu odmówiono refundacji leczenia. Jedno z takich dzieci już nie żyje. Ponieważ odmów jest dużo, rośnie liczba zbiórek na opłacenie leczenia poza krajem.

Zdaniem prof. Tadeusza Pieńkowskiego, kierownika Kliniki Onkologii Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i prezesa Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, zwiększenie, nawet jednorazowe, środków na onkologię o niemal jedną piątą byłoby na pewno wskazane.

Więcej: fakty.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum