Czy możliwa jest refundacja zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych do 26. roku życia?

Autor: Gazeta Prawna, SA/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 14:32

Diabetycy po ukończeniu 18. roku życia nie mają prawa do częściowej refundacji zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych. To może się zmienić.

Czy możliwa jest refundacja zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych do 26. roku życia?
Pompy insulinowe i zestawy do wkłuć są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia u pacjentów do 18 roku życia.

Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD) twierdzi, że brak dofinansowania sprawia, iż rodziny, których nie stać na wydanie 600 złotych miesięcznie na obsługę pomp infuzyjnych zwracają zestawy, z których korzystały ich chore dzieci. 

Refundacja dla dzieci i młodzieży z cukrzycą insulinozależną miesięcznie wynosi 300 złotych, natomiast sama pompa kosztuje ok. 10 tys. złotych.

Od początku tego roku, dzięki wprowadzonym przez resort zdrowia zmianom na listach refundacyjnych, dzieci i młodzież z cukrzycą insulinozależną typu I z różnymi rodzajami powikłań, może korzystać do osiągnięcia pełnoletności z pomp insulinowych z comiesięcznym zestawem infuzyjnym refundowanym przez NFZ.

Sprawą przedłużenia okresu refundacji zajęła się Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, która zwróciła się do ministra zdrowia z apelem o zmianę obowiązujących przepisów i propozycją objęcia refundacją osób do 26. roku życia, pod warunkiem kontynuowania przez chorego nauki. Rzecznik czeka na odpowiedź ministerstwa.

Cukrzyca została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za pierwszą niezakaźną epidemię cywilizacyjną. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IFD) ocenia, że w 2030 roku na cukrzycę będzie chorować ok. 435 mln osób na świecie.

Według wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, doc. Leszka Czupryniaka w Polsce cukrzycę ma ok. 2,5 mln osób. Zbyt późno leczona cukrzyca i źle wyrównana glikemia w cukrzycy prowadzą  do zgonów chorych głównie z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, np. udarów mózgu i zawałów serca. Cukrzyca jest także wiodącą przyczyną amputacji nóg, niewydolności nerek i utraty wzroku z powodu powikłań naczyniowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum