Czy lubelski Uniwersytet Medyczny przejmie zadłużony szpital?

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2009 11:03

Niewykluczone, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. S. Wyszyńskiego w Lublinie stanie się szpitalem klinicznym Uniwersytetu Medycznego. Władze województwa lubelskiego szukając ratunku dla zadłużonej na ponad 100 mln zł placówki zaproponowały uczelni jej przejęcie.

Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego nie ukrywa, że proponując uczelni przejęcie szpitala władze regionu liczą, że uniwersytet, który jest jednostką podlegającą bezpośrednio ministrowi zdrowia, miałby większe szanse na pomoc w uregulowaniu ciążących na placówce długów.

– Sytuacja finansowa szpitala jest tragiczna – przyznaje Bratkowski. – Aby uzyskać pomoc rządu w spłacie jej długów, zgłosiliśmy ją do przekształcenia w spółkę.

Uniwersytet Medyczny jest zainteresowany propozycją samorządu, ale pod pewnymi warunkami.

– Rozpoczniemy konkretne rozmowy w sprawie przyjęcia szpitala tylko wtedy, gdy będziemy mieć gwarancję, że możliwe jest całkowite jego oddłużenie – wyjaśnił Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Obie strony zaznaczyły, że żadne ustalenia w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Propozycja może przerodzić się w bardziej konkretną ofertę, gdy się okaże, że samorządowi trudno będzie przekształcić tę placówkę w spółkę.

W szpitalu pracuje obecnie ok. 200 lekarzy i 500 pielęgniarek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum