Czy lekarz może pobierać dodatkową opłatę za dezynfekcję gabinetu? Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W dobie pandemii pojawia się coraz pacjentów korzystających z prywatnych świadczeń medycznych, którzy skarżą się na dodatkowe opłaty związane z dezynfekcją. Zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej każde postępowanie diagnostyczne, lecznicze i zapobiegawcze wymaga zgody pacjenta także co do kwestii honorarium dla lekarza.

Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu, wyjaśnia, że lekarz ma obowiązek poinformować o całości kosztów leczenia i nie może narażać pacjenta na nieuzasadnione koszty.

Jak podkreśla specjalistka, lekarz musi kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem chorego i zapewnić mu odpowiednią jakość opieki, więc w dobie istnienia stanu epidemii w kraju, nie można a priori wykluczyć zasadności poboru dodatkowej opłaty z tytułu dezynfekcji gabinetu, skoro rzeczywiście taki koszt lekarz musiał ponieść. Istotne jest to, żeby pacjent o wszelkich kosztach został poinformowany przed rozpoczęciem leczenia, a zasada ta wynika z ustawy o prawach konsumenta, a konkretnie z art. 10 ust. 1 tego aktu.

Okazuje się, że niekiedy opłaty związane z dezynfekcją mogą wynieść nawet ponad 100 zł. Izba lekarska nie może wpływać na kształtowanie tych cen - wyjaśnia prezes OIL. Pacjent może jednak po prostu skorzystać z usług innego dentysty, który nie naliczy mu dodatkowych kosztów dezynfekcji pomieszczenia. 

Więcej: nowinynyskie.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.