Czy jest plan C, gdyby nie powiódł się plan B?

Autor: Metro, BE/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2009 09:46

Ministerstwo Zdrowia przyznało, że w budżecie nie ma pieniędzy na realizację planu B. Prawie sto szpitali chce przekształcić się w spółki prawa handlowego...

Ale na to potrzeba 270 mln zł, a takich pieniędzy nie ma w tegorocznym budżecie.

Metro przypomina, że w sumie na realizację programu „Ratujmy polskie szpitale” – w latach 2009-2011 – zwanego potocznie planem B., trzeba ok. 2,7 mld zł. Ta suma ma być przeznaczona na pokrycie zobowiązań cywilnoprawnych przekształcających się szpitali (chodzi głównie i nieuregulowane zobowiązania względem ZUS). Pozostałe długi mają wziąć na barki samorządy będące aktualnie organami założycielskimi tych placówek. Dziś dotyczy to 96 szpitali u 50 przychodni specjalistycznych. Skąd takie duże zainteresowanie, które zaskoczyło nawet Ministerstwo Zdrowia?

– Komercjalizacja jest dla nas ostatnią deską ratunku, bo szpital ma ponad 80 mln zł długu. Dlatego przystępujemy do programu. Liczymy, że 58 mln zł z tej kwoty spłaci za nas rząd. Sami nie dalibyśmy rady – wylicza dziennikowi Metro Jolanta Szczypińska, wicestarosta kutnowski.

– Przekształciliśmy już szpital w spółkę i teraz czekamy na pomoc w spłacie 7,5 mln zł długu. Drugie tyle zwrócimy sami. Oczekujemy, że dotacje trafią do nas w tym roku - mówi Czesław Żurawicki, wicestarosta bytowski.

Problem teraz w tym, by znaleźć w budżecie 270 mln zł. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której samorządy realizują swoje zadania wynikające z planu B., a Ministerstwo Zdrowia – z braku pieniędzy w kasie – już nie... Pozostaje wierzyć, że zapewnienia wiceministra zdrowia Jakuba Szulca, że minister finansów obiecał przekazać odpowiednie środki z rezerwy budżetowej są 100-procentowo pewne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum