Czy da się prowadzić hospicjum wyłącznie ze środków NFZ?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2019 14:46

Obecnie warunki realizowania opieki w hospicjach reguluje rozporządzenie z 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Jednak jakość świadczonych przez hospicja usług w dużej mierze zależy od tego, na ile sprawnie placówki radzą sobie z pozyskiwaniem środków od darczyńców.

Czy da się prowadzić hospicjum wyłącznie ze środków NFZ?
Placówki hospicyjne muszą pozyskiwać środki od darczyńców Fot. Archiwum

Hospicja, które prowadzone są przez duże, prężnie działające fundacje, nie muszą martwić się o byt, nawet jeśli - tak jak w przypadku Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci -  środki z NFZ pokrywają tylko jedną trzecią wydatków - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak mówi Tomasz Dangel, założyciel hospicjum, brak odpowiedniej refundacji wywiera negatywny wpływ na jakość świadczeń w tych hospicjach, które nie mają dodatkowych środków lub nie chcą ich wydawać na opiekę domową.

Aleksandra Marciniak z Fundacji Gajusz, która prowadzi trzy hospicja dziecięce, przyznaje, że środki z Funduszu starczają na pokrycie mniej więcej połowy potrzeb. Szacuje, że ok. 80 proc. pieniędzy z NFZ idzie na wynagrodzenia dla personelu medycznego.

Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła dobra” ze środków NFZ pokrywa ok. 75 proc. wydatków.

"Resort zdrowia deklaruje otwartość na rozmowy w kwestii finansowania. Być może - jak sugerują niektórzy przedstawiciele środowiska - liczbę hospicjów należy radykalnie zmniejszyć, stawiając na jakość. A te, które zajmują się opieką długoterminową, przestać nazywać hospicjami" - wskazuje Dziennik Gazeta Prawna. 

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum