RR/Rynek Zdrowia | 22-02-2013 21:16

Czy brytyjskie i amerykańskie firmy ubezpieczą polskie szpitale?

W piątek (22 lutego) odbyła się w Warszawie konferencja prasowa, na której poinformowano o działaniach zmierzających do powołania tzw. grupy ubezpieczeniowej zajmującej się ubezpieczaniem polskich szpitali. Inicjatorami są: brytyjskie konsorcjum brokersko-ubezpieczeniowe RK Harisson z Londynu, polscy brokerzy i Polska Federacja Szpitali.

- Obecnie trwa rozpoznanie rynku i możliwości prawnych - powiedział Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali i członek prezydium Europejskiej Federacji Szpitali HOPE. Wyjaśnił, że celem tej inicjatywy jest zaoferowanie usług ubezpieczeniowych dla szpitali po konkurencyjnych cenach.

Byłoby to możliwe dzięki, po pierwsze, dostępowi do szerokiego rynku ubezpieczeniowego (w skład grupy mają wejść 4 grupy brokerskie reprezentujące kilkaset szpitali), po drugie, dzięki gwarancji likwidacji szkód poprzez zarządzanie ryzykiem według europejskich i amerykańskich standardów. Na temat firm zaineresowanych ubezpieczaniem polskich szpitali nie mówiono, gdyż - jak to określono-”jesteśmy na etapie podpisywania klauzul poufności”.

Oprócz menedżerów brytyjskiego konsorcjum brokersko-ubezpieczeniowe RK Harisson i Polskiej Federacji Szpitali, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Stanforda i amerykańskiej korporacji z Nashville, zajmującej się ubezpieczeniami w ochronie zdrowia.