Czy Jacek Domejko niebawem nie będzie już dyrektorem ACK?

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2009 12:57

Za fatalną sytuację finansową Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku resort zdrowia oraz władze gdańskiej Akademii Medycznej winią Jacka Domejkę, który od 15 lipca ub. r. jest dyrektorem lecznicy. Dyrektor odpowiada: bez pomocy z budżetu państwa nie ma szans na skuteczną restrukturyzację.

Minister Ewa Kopacz otwarcie mówi o niegospodarności i pogłębiającym się zadłużeniu placówki, która ma obecnie do spłacenia zobowiązania w wysokości 145 mln zł. Efektów planu naprawczego nie widać: na szpitalne konta wszedł komornik, a załoga nie jest pewna, czy dostanie uposażenia za marzec.

Niepokoju nie ukrywa także prof. Janusz Moryś, rektor gdańskiej AM. Od początku br. lecznica znów się zadłuża. Nie było planowanej restrukturyzacji zatrudnienia. Bardzo późno, bo dopiero w marcu uporządkowany został system rozliczeń z Funduszem w ramach JGP, choć obowiązuje od lipca ub. r.
Dlatego rektor stawia Jackowi Domejce ultimatum. Do połowy przyszłego tygodnia dyrektor ma czas na wprowadzenie poprawek do planu naprawczego szpitala. Jeżeli program nie da szans na radykalne przyspieszenie restrukturyzacji, Senat AMG będzie rozważał rozwiązanie kontraktu z dyrektorem.

Ten nie czuje się jednak winny: nigdy nie obiecywał gruszek na wierzbie.  Od początku stawiał sprawę jasno - nie da się szpitala zadłużonego na poziomie rocznego kontraktu z NFZ i nigdy nie reformowanego, uzdrowić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Potrzebna jest duża pomoc finansowa.

Jak duża? Jacek Domejko jeszcze kilka miesięcy temu liczył na 100 mln zł. ACK otrzymało jednak 22 mln zł w ramach programu „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” i - jak podkreśla minister Ewa Kopacz - więcej na razie nie będzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum