Częstochowa: związki zawodowe przeciwne konsolidacji szpitali - będzie strajk?

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 16:21

Pielęgniarki i lekarze dwóch częstochowskich szpitali przez godzinę protestowali przeciwko planowanemu połączeniu obu placówek.

Związkowcy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Witolda Orłowskiego są przekonani, że połączenie lecznic ograniczy dostępność pacjentów do usług medycznych. Zarzucają też dyrektorom, że unikają rozmów z załogą o przekształceniach. W przypadku braku porozumienia komitet strajkowy grozi zaostrzeniem protestu do strajku bezterminowego włącznie.

Dyrektor Szpitala na Parkitce, Kazimierz Pankiewicz, ocenia, że po przyłączeniu do tej placówki Szpitala im. Orłowskiego pracę straci około 50 osób z administracji. Jednocześnie zapewnia, że redukcje nie obejmą białego personelu. W trakcie reorganizacji połączone zostaną oddziały mające niskie kontrakty i małe obłożenie łóżek.

Pytany o postulaty protestujących odpowiada, że związki zawodowe zażądały zbyt wygórowanych gwarancji, m.in. 10-letniej gwarancji zatrudnienia, a w przypadku zwolnienia pracownika, dodania do ustawowych trzech pensji dodatkowych 12 wypłat.

Szpital na Parkitce zatrudnia ponad 1200 pracowników i ma około 60 mln zł długu. Szpital im. Orłowskiego zatrudnia ponad 800 osób i jest zadłużony na 20 mln zł. Właśnie z powodu złej kondycji finansowej lecznic zapadła decyzja o ich połączeniu. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum