Częstochowa: zadłużony szpital otrzymał "marszałkowskie" pieniądze na pokrycie zobowiązań i straty

Autor: Gazeta Częstochowska/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 08:07

Zadłużony na ponad 50 mln zł Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie otrzymał z puli środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego 10 mln zł na pokrycie zobowiązań wymagalnych oraz drugie 10 mln zł na pokrycie ujemnego wyniku finansowego placówki.

Częstochowa: zadłużony szpital otrzymał "marszałkowskie" pieniądze na pokrycie zobowiązań i straty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wbrew pozorom, sytuacja finansowa jest do opanowania, bo pieniądze, aby szpital mógł w miarę normalnie funkcjonować, pozyskujemy. Część z nich pochodzi z budżetu województwa, dlatego dziękuję za okazaną szpitalowi pomoc - mówi nowy dyrektor szpitala Zbigniew Bajkowski, w rozmowie z Gazetą Częstochowską.

Drugą część niezbędnych funduszy, czyli 20 mln zł - jak zapowiada dyrektor - szpital pozyska z kredytu bankowego poręczonego przez władze wojewódzkie.

- Przy tak dużym zadłużeniu szpitala żaden bank nie udzieli nam kredytu bez gwarancji. Tak więc w tym roku będziemy mieli ok. 40 milionów złotych na pokrycie zobowiązań wymagalnych. Część pieniędzy będzie przeznaczona na prace remontowe, ponieważ tu potrzeby są ogromne. Co istotne, udało się pozyskać finansowanie na zakup nowego sprzętu medycznego - mówi dyrektor.

Wiele urządzeń się zestarzało i zepsuło. Niezbędne są nowe: angiograf, mikroskop do zabiegów neurochirurgicznych, sztuczne nerki, wieże laparoskopowe i wieże do gastro- i kolonoskopii. Na te inwestycje dodatkowo dyrekcja szpitala pozyskała, przy wsparciu wojewódzkiego samorządu, około 9 mln zł.

Dyrektor Bajkowski wymieniając założenia realizowanego programu naprawczego zaznacza, że wyraźne oszczędności szpital może uzyskać "gospodarując zarówno racjonalnie jak i z korzyścią dla pacjenta" lekami. Szpital już uzyskuje z tego tytułu oszczędność miesięczną na poziomie 650 tys. zł, co ma przynieść rocznie około 7 mln zł. Druga kwestia związana z planem naprawczym to racjonalizacja zleceń badań laboratoryjnych.

Więcej: gazetacz.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze