Częstochowa: wydzierżawią szpital?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2013 10:17

Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wyborczą, dlaczego dzierżawa placówki przy ul. Mickiewicza to dobre rozwiązanie dla szpitala.

Częstochowa: wydzierżawią szpital?

Miejski Szpital Zespolony chce wydzierżawić jedną ze swoich nieruchomości przy ul. Mickiewicza 12. Działający tam szpital przynosi 2,4 mln zł strat rocznie. Przyjmując nawet najniższy dopuszczany przez miasto czynsz, czyli 123 tys. zł miesięcznie brutto, szpital będzie miał z tej dzierżawy roczny zysk w wysokości 250 tys. zł.

Dzierżawca musiałby też zainwestować: 20 mln zł do końca przyszłego roku, 12 mln zł przez następne sześć lat. A do tego ma utrzymać przez 25 lat funkcjonujące obecnie przy Mickiewicza oddziały ginekologii, położnictwa, neonatologii i wewnętrzny.

Dyrektor przyznaje, że nie obawia się kłopotów z dzierżawcą, ponieważ publiczny szpital wciąż będzie funkcjonował i gdyby dzierżawa nie wypaliła, wróci po prostu do budynku na Mickiewicza.

Uważa też, że w przypadku planowanej dzierżawy bardzo łatwo będzie sprawdzić, czy dzierżawca jest solidny - po tempie, w jakim przystąpi do inwestycji. Całą sprawę bowiem trzeba załatwić błyskawicznie ponieważ na koniec przyszłego roku zacznie się procedura kontraktowania przez NFZ usług szpitalnych na następne trzy lata.

To znaczy, że jeśli dzierżawca naprawdę chce tu funkcjonować, musi mieć do grudnia 2014 gotowe pomieszczenia, w których poprowadzi działalność. Czyli najpóźniej za miesiąc, dwa trzeba załatwić wszystkie formalności przy umowie dzierżawy. Jeśli nie uda się szybko ich załatwić, dyrektor obiecuje wstrzymać proces. Podobnie zresztą jeśli pomysł dzierżawy spotka się ze społecznym oporem. 

Więcej: czestochowa.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum