Częstochowa: tak krucho z pieniędzmi dla szpitali jeszcze nie było

Autor: KR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 12:14

Kontrakty, które zaproponował szpitalom NFZ, w niektórych przypadkach nie wystarczą nawet na leczenie pacjentów w stanie zagrożenia życia.

Częstochowa: tak krucho z pieniędzmi dla szpitali jeszcze nie było
W całym kraju pogarsza się finansowanie ochrony zdrowia. Jak zareagują pacjenci?

Częstochowskie szpitale wciąż negocjują kontrakty z NFZ. Sumy, które im zaproponowano do tej pory, wystarczą tylko na przyjęcia chorych w stanie zagrożenia życia, a w niektórych przypadkach i dla nich może zabraknąć pieniędzy.

Wśród lecznic, którym drastycznie zmniejszono kontrakty jest Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.

– Nie otrzymaliśmy jeszcze wszystkich propozycji, ale na tę chwilę kontrakt dla naszej lecznicy już jest niższy o 4 mln 600 tys. zł, a ostatecznie może osiągnąć kwotę nawet o 5 mln zł mniejszą niż w 2009 r. A już w 2009 r. dostaliśmy kontrakt o 2 mln zł mniejszy niż w 2008 r. – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Witkowska, dyrektor naczelny szpitala.

Jak informuje pani dyrektor, kontrakt dla oddziału urologicznego jest tak niski, że wystarczy zaledwie na przyjęcie jednego pacjenta w stanie zagrożenia życia dziennie przez cały rok.

– A co z pozostałymi pacjentami w stanie zagrożenia życia? A co z planowymi? Do niedawna prowadziliśmy zapisy na listopad-grudzień 2010 r., ale i je wstrzymaliśmy – mówi Witkowska.

Znacznie okrojone kontrakty zaproponowano również oddziałowi chirurgii ogólnej i SOR. Chirurgia ogólna ma kontrakt zmniejszony o ponad 400 tys. zł (ma 1 mln zł nadwykonań za 2009 r.).

– Pieniądze, które przeznaczono na SOR wystarczą na przyjmowanie kilku pacjentów dziennie. W tej chwili Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjmuje 180 chorych, ma nadwykonania, ale nie możemy na nim wprowadzić ograniczeń – wyjaśnia dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Mniej pieniędzy mają też dostać poradnia psychiatryczna oraz oddział gruźlicy i chorób płuc.

– Spotykam się z ordynatorami, szefami tych oddziałów. Pytają mnie, jak mają odsyłać pacjentów, którym potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Nie wiem jak w 2010 r. ma funkcjonować nasz szpital. Oszczędzamy na czym się tylko da. Mamy nadzieję, że negocjacje z NFZ, które zostały przedłużone do 18 grudnia, przyniosą jednak wyższy kontrakt – mówi Witkowska.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, kontrakty z NFZ negocjują też wciąż dwie duże częstochowskie lecznice: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny (Parkitka) i Wojewódzki Szpital Zespolony (Tysiąclecie). Oba zaakceptowały tylko część propozycji, ale kwoty, jakie zaproponowano im za leczenie szpitalne, uznają za zbyt niskie. Liczą, że Fundusz zwiększy kontrakty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum