Częstochowa: szpitale mogą ograniczyć planowe przyjęcia pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2012 13:31

W połowie tego roku połączone dwa częstochowskie szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i Wojewódzki Szpital Zespolony przekroczyły kontrakt łącznie o 13 mln zł. SP ZOZ Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie - o 2,5 mln zł. NFZ zapowiedział, że nie zamierza płacić za nadwykonania. Nie ma z czego.

Częstochowa: szpitale mogą ograniczyć planowe przyjęcia pacjentów

Najwięcej chorych ponad limit przyjęto na internę, kardiologię, chirurgię, ortopedię, pediatrię i neurologię. To dane z całego województwa śląskiego.

Jak przyznaje Jacek Kopocz, rzecznik OW NFZ, ogółem za pierwsze półrocze nadwykonania są warte 293 mln zł, w tym leczenie szpitalne 184 mln. I dodaje, że plan finansowy oddziału nie został zmieniony, a to znaczy, że nie ma dodatkowych pieniędzy. Wpływy ze składek zdrowotnych są w tym roku o kilkaset mln mniejsze od zakładanych. To skutek spowolnienia gospodarczego i rosnącego bezrobocia.

W regionie największy problem ma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie. Tylko w pierwszym półroczu WSS i WSZ wykonały tyle świadczeń ponad limit, że łączna kwota za nie sięgnęła 13 mln zł. Najwyższe przekroczenia zanotowały: pediatria (248 proc. kontraktu), kardiologia (200 proc.), chirurgia onkologiczna (196 proc.) i neurologia (140 proc.).

Co zrobią szpitale w tej sytuacji? Nie wiadomo, ale np. Szpital Miejski w Częstochowie już zapowiada, że musi do grudnia zlikwidować nadwykonania. A to, niestety, oznacza ograniczenia w przyjęciach pacjentów.

Więcej: http://czestochowa.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum