Częstochowa: szpital zlikwidował ponad 100 łóżek, bo brakuje pielęgniarek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2019 19:59

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie podjął decyzję o likwidacji 102 łóżek na 21 oddziałach. To w związku z wejściem w życie w styczniu nowych norm zatrudnienia pielęgniarek. Brakuje kilkadziesiąt osób, a o nowe bardzo trudno.

Częstochowa: szpital zlikwidował ponad 100 łóżek, bo brakuje pielęgniarek
Fot. archiwum

Dotąd sztywne normy obowiązywały tylko w przypadku lekarzy, a jeśli chodzi o pielęgniarki, jedynie na intensywnej terapii. Dla pozostałych oddziałów dyrektorzy i pielęgniarki w poszczególnych szpitalach obliczali je sami.

Jednak mimo tych żmudnych obliczeń w wielu szpitalach z powodu oszczędności normy te i tak nie były przestrzegane, albo były sztucznie przez dyrektorów zaniżane. W rezultacie pielęgniarek było za mało, były przeciążone pracą, a w związku z tym pacjenci nie mieli należytej opieki.

W lipcu ubiegłego roku minister zdrowia Łukasz Szumowski w porozumieniu z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych zobowiązał się do wprowadzenia nowych sztywnych norm zatrudnienia. W leczeniu dorosłych to 0,6 etatu w przeliczeniu na jedno łóżko na oddziałach zachowawczych i 0,7 na zabiegowych. Nowe normy dla pediatrii to odpowiednio 0,8 i 0,9.

Dyrektorzy szpitali od razu ostrzegali, że pielęgniarek brakuje, więc znalezienie nowych chętnych do pracy będzie graniczyło z cudem. Zdaniem Barbary Płazy, przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, żeby wypełnić dziurę pokoleniową, należałoby wykształcić i zatrudnić około 13 tys. pielęgniarek w całej Polsce. Średnia wieku w zawodzie pielęgniarki to dzisiaj 52 lata i, niestety, wciąż rośnie.

Wobec braku pielęgniarek najprostszym sposobem na sprostanie zaostrzonym normom jest likwidacja szpitalnych łóżek. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum