Częstochowa: strajk ostrzegawczy pracowników DPS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2010 11:27

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy przeprowadzili w poniedziałek rano (27 września) pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie. Chcą podwyżek płac.

Częstochowa: strajk ostrzegawczy pracowników DPS
Jak podkreśla Jolanta Ziółkowska, przewodnicząca Solidarności w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie, pracownicy praktycznie od 2008 r. nie otrzymali żadnych podwyżek.

– Rozmowy, jakie przeprowadziliśmy z radnymi, prócz deklaracji zrozumienia dla naszych postulatów, nie przyniosły rezultatów. Dlatego musimy działać w tak kategoryczny sposób – powiedziała Ziółkowska.

Rano związkowcy przerwali pracę i zgromadzili się w stołówce, pikietowali też siedzibę DPS. Dla bezpieczeństwa podopiecznych – około 130 przewlekle chorych – na każdym oddziale została jedna pielęgniarka i opiekun.

Związkowcy są od dwóch tygodni w sporze zbiorowym z pracodawcą. W przeprowadzonym referendum strajk poparło 103 spośród 107 biorących udział w głosowaniu. Personel domu liczy 120 pracowników, z czego 44 jest członkami Solidarności.

Choć stroną sporu jest dyrektor DPS, protestujący podkreślają, że wszystko zależy tak naprawdę od miejskich urzędników i pieniędzy, jakie przeznaczą z budżetu. Związkowcy domagają się podwyżek w wysokości 500 zł, miasto proponowało 114 zł brutto. Kolejne rozmowy w magistracie są przewidziane na 29 września.

Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu potwierdził, że 29 września w planie pracy pełniącego funkcję prezydenta Piotra Kurpiosa jest spotkanie ze związkowcami. W spotkaniu ma też wziąć udział odpowiedzialny m.in. za zdrowie i sprawy społeczne wiceprezydent miasta Ryszard Majer.

Jak powiedział Ziółkowski, w sporze zbiorowym z pracodawcą są także pracownicy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej. Spór zawieszono do 15 października, kiedy ma zostać przedstawiony projekt przyszłorocznego miejskiego budżetu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum