Częstochowa sprzedaje miejskie ośrodki zdrowia

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2009 10:31

W Częstochowie za sześć tygodni ma zostać sprzedany pierwszy z miejskich ośrodków zdrowia - przy ul. Księżycowej. Chętni na zakup mogą składać oferty. Cena ma wynosić nie mniej niż 1 mln 40 tys. zł.

Częstochowski Urząd Miasta od lutego zapowiadał ogłoszenie przetargu ograniczonego na ośrodki zdrowia przy ulicach: Księżycowej 5, Dekabrystów 17 i Kopalnianej 4 . Na początek poszły te placówki bowiem mają uregulowane sprawy własnościowe.11 lutego na internetowej tablicy ogłoszeń magistratu pojawiły się informacje na ten temat.

Procedury przetargowe, gdy wartość sprzedawanych nieruchomości jest wysoka są długotrwałe i skomplikowane. Najpierw wykaz obiektów przeznaczonych do sprzedaży musi znaleźć się na dwa tygodnie w biurze rady miasta (tego wymaga uchwała rady). Po tym terminie wykaz musi zostać  umieszczony na tablicy ogłoszeń i wisieć tam przez trzy tygodnie.

Kolejne trzy tygodnie musi „leżakować” w urzędzie na ogłoszenie przetargu. Takie procedury przewiduje stawa o gospodarce nieruchomościami w przypadku tych nabytych kiedyś przez Skarb Państwa w drodze wywłaszczenia.

Dla przychodni przy ul. Księżycowej, Dekabrystów i Kopalnianej te procedury zakończyły się 27 marca. Sam przetarg odbędzie się  odpowiednio 29 maja, 5 i 15 czerwca. Ceny ustalili biegli rzeczoznawcy -  ośrodek przy Księżycowej wart jest 1 mln 40 tys. zł, przy Dekabrystów - 1 mln 800 tys. zł, przy Kopalnianej - 1 mln 80 tys. zł. Są to ceny minimalne.

– Z pewnością zainteresowani przetargami będą ci, którzy prowadzą działalność w tych placówkach. Czy ktoś inny jeszcze przystąpi do nich przystąpi i jakie złoży oferty okaże się już w czasie otwierania kopert. W kolejce do sprzedaży już stoją następne placówki, w stosunku do których rozpoczęto już obowiązujące procedury. Chcemy jednak zaczekać na efekty sprzedaży tych pierwszych ośrodków. Dla nas są to pierwsze doświadczenia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowa.

Na miejską tablicę ogłoszeń trafiły w marcu wykazy przychodni gotowych do sprzedania -  z ul. Limanowskiego 63 (cena - 463 tys. zł), Łódzkiej 33 (1 mln zł), Michałowskiego 6 (1 mln 639 tys. zł), Zana 6 (1 mln 507 tys. zł) i Orkana 61 (1 mln 817 tys. zł). W kwietniu pojawił się wykaz kolejnych -  z ul. Kopernika 45 (1 mln 538 tys. 800 zł), Nadrzecznej 34 (802 tys. zł), Piastowskiej 80 (1 mln 312 tys. 100 zł) i Wielkoborskiej 37 (1 mln 136 tys. 300 zł). Lada tydzień można się więc spodziewać ogłoszenia kolejnych przetargów.

Od 2004 roku częstochowskie przychodnie są prowadzone przez spółki pracownicze. Jednak budynki i grunt należą do miasta; spółki je dzierżawią. W 2008 roku radni dali zgodę na sprzedaż tych nieruchomości. Miasto chce, by w tych budynkach dalej prowadzono działalność medyczną (przez minimum dziesięć lat), dlatego umowy kupna-sprzedaży obwarowało wieloma warunkami. Uniemożliwią one stworzenie w miejscu ośrodka zdrowia sklepu albo banku, względnie przychodni niemającej kontraktu z NFZ-etem.

W sumie ma zostać sprzedanych 18 placówek. Miasto spodziewa się, że uzyska w ten sposób przynajmniej 25 mln zł. Tym mogłoby spłacić długi Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum