Częstochowa: pracownicy przychodni kontra Skarb Państwa

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2011 13:26

Regionalny Fundusz Gospodarczy, spółka Skarbu Państwa, chce zbyć swoje udziały w CM Amicus Sp. z o.o. i szuka dla przychodni nowego prezesa zarządu. Pracownicy, który chcą kupić udziały placówki, protestują przeciw zmianom.

Częstochowa: pracownicy przychodni kontra Skarb Państwa

Jak podaje Gazeta Wyborcza, RFG potwierdza, że poszukiwanie nowego prezesa jest związane z przygotowaniami do sprzedaży spółki. Poszukuje osoby mającej doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach oraz zdolnej skuteczenie negocjować kontakty z NFZ.

W opinii szefa biura zarządu RFG, ubiegłoroczny audyt w Amicusie wykazał, że niektóre kontrakty z NFZ można było wynegocjować lepiej. Jak podkreśla, lepsze kontrakty podnoszą wartość spółki, co pozwoli ją sprzedać jak najbardziej korzystnie.

Pracownicy zaznaczają, że mają wątpliwości co do rzetelności audytu. Informują, że RFG nie przekazało po audycie żadnych zaleceń, dzięki którym można by poprawić zarządzanie. Wskazują również, że warunki postawione kandydatom wykluczają obecną prezes z udziału w konkursie. RFG przyznaje, że kandydat musi podzielać wizję sprzedaży Amicusa zgodną ze strategią RFG.
        
W piśmie skierowanym m.in. do resortów zdrowia oraz pracy i polityki społecznej pracownicy i związki zawodowe działające w placówce wskazują, że we wrześniu 2010 roku Regionalny Fundusz Gospodarczy  w Częstochowie (spółka ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa) przekazała informację o zamiarze zbycia udziałów w CM Amicus Sp. z o.o.

Pracownicy podkreślają, że stworzyli spółkę pracowniczą, która chce wykupić od właściciela udziały. - Pomimo wielomiesięcznych obietnic o rzekomym przygotowywaniu spółki do sprzedaży do dzisiaj nie zadziało się nic poza ogłoszeniem konkursu na prezesa zarządu CM "Amicus” w połowie trwającej kadencji obecnej prezes. Ta nieuzasadniona decyzja budzi niepokój o naszą przyszłość - piszą.

W proteście zgłaszają też sprzeciw wobec planów odwołania obecnego prezesa zarządu. Podkreślają w nim, że dzięki obecnej prezes Elżbiecie Bąk lecznica ma silną i ugruntowaną pozycję na rynku medycznym. Zaznaczają przy tym, że udało się jej osiągnąć cel "w postaci zawarcia kontraktów na okres 2011-2013 z ŚOW NFZ w Katowicach, gwarantujących ciągłość udzielania świadczeń medycznych w niezmienionym zakresie, czym nie mogą pochwalić się dyrektorzy innych częstochowskich placówek medycznych”.

- Pracownicy, którzy tworzyli tę lecznicę, chcą ją kupić. W tym celu stworzyliśmy spółkę pracowniczą. Tymczasem nikt nie chce z nami rozmawiać - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Renata Materka, przewodnicząca związków w częstochowskiej przychodni. Jak deklaruje, pracownicy Amicusa będą walczyć o swoje prawa. Mają nadzieję, że na ich list zareagują przedstawiciele resortów. Wkrótce spotykają się też w tej sprawie z parlamentarzystami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum