Częstochowa: miasto pokryje ujemny wynik finansowy szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2017 11:15

Radni przyjęli roczne rozliczenie finansowe SP ZOZ Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Zgodzili się też na pokrycie ujemnego wyniku finansowego placówki za rok 2016 z budżetu miasta. Dług wynika z niezapłacenia przez NFZ nadwykonań.

Częstochowa: miasto pokryje ujemny wynik finansowy szpitala
Kwota do pokrycia z budżetu gminy wyniosła nieco ponad 716 tys. zł. Fot. Fotolia

Dyrektor szpitala Wojciech Konieczny wyjaśnił, że w 2016 r. szpital miał nadwykonania za 4,5 mln zł. NFZ zapłacił nieco ponad 2,6 mln. Nie zapłacono 1,8 mln zł.

Biorąc pod uwagę wykonane świadczenia ponad limit na geriatrii Fundusz sfinansował 50 proc. nadwykonań. Podobnie na dermatologii, ginekologii, chirurgii ogólnej i oddziale chorób płuc. Na neurologii było to 49 proc. Ale za nadwykonania na tzw. udarach, anestezjologii i intensywnej terapii Fundusz już nic nie zapłacił.

Nie wszystkie oddziały przyjmowały więcej pacjentów, niż pozwalał kontrakt. Nie wyrobiła go np. interna, która latem ubiegłego roku nie mogła przyjmować chorych, musiała trzymać puste łóżka – zarezerwowane na czas Światowych Dni Młodzieży.

Stratę szpitala powiększają też m.in. ceny leków (wydatki wzrosły o 44 proc.) czy badań laboratoryjnych (podwyżka o 49 proc.). A także coraz większa liczba pacjentów.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum