Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 29-04-2013 13:41

Częstochowa: dyrekcja planuje cięcia w oddziałach

28 zmian w statucie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, czyli połączonych placówek przy ul. Bialskiej i PCK, chce nowy dyrektor szpitala Krzysztof Kłos. Część z nich dotyczy zmniejszenia liczby łóżek w niektórych oddziałach.

Zapowiadane cięcia dotyczyły m.in. intensywnej terapia dzieci, która ma sześć stanowisk. Dyrektor próbował przeforsować zgodę rady społecznej szpitala na ograniczenie tej liczby do czterech. Na taką decyzję nie zgodzili się ani rada, ani lekarze.

Oddział intensywnej terapii dziecięcej jest jedynym takim oddziałem w całym regionie. Trafiają do niego dzieci ze szpitala miejskiego, szpitali powiatowych, także z Zawiercia.

Tym sposobem liczba łóżek pediatrycznych, które oddział obsługuje wzrasta do 391. To znaczy, że bezwzględne minimum (2 proc.) na intensywnej terapii dziecięcej WSS powinno wynieść osiem stanowisk. Nie ma więc mowy o ograniczeniu ich do czterech. 

W tej sytuacji dyrektor wycofał się z cięć na intensywnej terapii dziecięcej. Pozostaje pytanie, co z innymi oddziałami, np. chirurgią i gastroenterologią.

WSS znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Stąd poszukiwanie miejsc możliwego ograniczenia kosztów.

Więcej: czestochowa.gazeta.pl