Częstochowa: dawny szpital hutniczy nie będzie likwidowany

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2018 08:54

W Częstochowie coraz głośniej o zmianach w organizacji opieki szpitalnej. Według jednego ze scenariuszy dawny Szpital Chorób Wewnętrznych „Hutniczy”, którego utrzymanie sporo kosztuje, miałby zostać przeniesiony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. WSS dementuje, ale nie wyklucza ruchów restrukturyzacyjnych.

W budynku dawnego szpitala hutniczego znajduje się oddział chorób wewnętrznych z ośrodkiem intensywnej opieki kardiologicznej. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Dawny szpital hutniczy w styczniu 2014 r. decyzją sejmiku województwa utracił samodzielność, stając się częścią podlegającego marszałkowi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. 

W budynku dawnego szpitala hutniczego znajduje się oddział chorób wewnętrznych z ośrodkiem intensywnej opieki kardiologicznej oraz ośrodek stacjonarnej rehabilitacji kardiologicznej i ośrodek ambulatoryjnej rehabilitacji kardiologicznej.

Utrzymanie osobnego budynku, w odległej lokalizacji, poza kompleksami szpitalnych budynków w dzielnicy Tysiąclecie i Parkitka, generuje koszty dla zadłużonego WSS. Dlatego szpital chciałby pozbyć się tego budynku i przenieść z niego oddziały.

Jedna z rozważanych koncepcji zakładała przeniesienie oddziałów m.in. do niedawno wyremontowanej części szpitala na Tysiącleciu, tam gdzie znajduje się oddział pediatryczny. Ten z kolei miałby zostać przeniesiony i połączony z już istniejącym takim oddziałem na Parkitce. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwsze rozmowy dyrekcji z prezydentem Częstochowy w sprawie budynku dawnego szpitala hutniczego już się odbyły - podaje Gazeta Wyborcza.

Zdaniem pracowników pediatrii nie ma warunków, by na Parkitce pomieścić jeszcze 34 łóżka dla dzieci i 21 łóżek dla rodziców.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny kategorycznie dementuje informacje o przeniesieniu pediatrii z Tysiąclecia na Parkitkę. Jak przekonuje Anna Ginał, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, nie ma też mowy o likwidacji szpitala hutniczego, choć nie są wykluczane pewne ruchy restrukturyzacyjne.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum