Częstochowa: czy związkowcy oprotestują decyzję o komasacji szpitali?

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2009 10:52

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie i Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. Witolda Orłowskiego na Tysiąclecia zostaną połączone.

Częstochowa: czy związkowcy oprotestują decyzję o komasacji szpitali?
Czy związki zawodowe zrezygnują z protestu, czy też go zaostrzą?

Dzisiaj (30 listopada) związki zawodowe, działające w tych szpitalach i protestujące przeciwko fuzji otrzymały pismo, w którym wydział nadzoru prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odrzuca ich skargę na uchwałę radnych w sprawie fuzji.

Wydział Nadzoru Prawnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim nie dopatrzył się bowiem łamania prawa o związkach zawodowych w procesie legislacyjnych, związanym z uchwałą o fuzji szpitali, co zarzucali związkowcy. Związki uznały bowiem, że marszałek, zgłaszając projekt o połączeniu szpitali do głosowania przez radnych, powinien uprzedzić je o tym, zaś sam projekt uchwały powinien być konsultowany z OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego uznał natomiast, że nie było konieczności konsultowania tej uchwały ze związkami, ponieważ pomiędzy związkowcami a marszałkiem była prowadzona korespondencja i związki były proszone o opinię.

Iwona Andruszkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału twierdzi przy tym, że do uchwały sejmiku wojewódzkiego nie ma zastrzeżeń od strony formalnoprawnej. Aktualnie związkowcy radzą. Nie wiadomo więc, jakie decyzje zapadną i czy zostaną przewidziane kolejne formy protestu.

Warto przypomnieć, że o połączeniu szpitali mówi się od kilku miesięcy, o czym pisał już portal rynekzdrowia.pl. Radni już trzy razy głosowali w sprawie tej fuzji. Zgodę na połączenie udało się uzyskać za czwartym razem. Urząd Marszałkowski, który jest właścicielem szpitali, spodziewa się, że placówki będą miały ze zjednoczenia wymierne korzyści. Fuzja ma oznaczać, m.in.: wspólną kuchnię, aptekę, te same pracownie diagnostyczne, laboratoria, magazyny, administrację i łączenie dublujących się oddziałów. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum